Saçımı Tekrar Uzatmak İçin Yaptığım 17 Şey

Benim Hikayem: Yumuşak, gür ve parlak saçlarla doğdum. Ergenliğimde büyüleyici reklamlar yüzünden modellere benzemek istediğim için saçlarımı boyamaya başladım. Saçıma zarar vermeyeceğini düşünerek en iyi markaları kullandım.

İleri saralım->> 6-7 yıl sonra saçlarım bu kimyasal istismara teslim oldu. Saçlarım çok dökülmeye başladı. Ayrıca bir zamanlar yumuşak ve pürüzsüz olan saçlarım artık sert ve cansızdı. Ve bende saçlarımla birlikte yas tutmaya başladım.

Aklım başıma geldikten sonra saç köklerime geri döndüm. Yağ masajına başladım, saç paketleri uyguladım, saç kremi olarak mağazadan satın alınanlar yerine bitkisel olanları kullandım ve iyi haber, saçlarım dökülmeyi bıraktı ve dökülen saçlarımı ve dokusunu geri kazandım. Şimdi saçım yumuşak, pürüzsüz ve parlak ve muhtemelen ergenliğimde olduğundan daha da gür. Ve ben de sizinle saçlarımı tekrar uzatmak için yaptığım bütün şeyleri paylaşmak istiyorum ve umarım bunlar size yardımcı olur.

Kaçırmayın: Saçların Gür ve Parlak Olması için Özel Yağlar

Saçımı Tekrar Uzatmak İçin Yaptığım 17 Şey

 1. Kafa masajı Kafa masajı tatlikadinlar.com

Çoğu insanın düşündüğünün aksine kafa masajı kaba ve gösterişsiz değil. Kafa masajı sağlıklı saç derisi ve saçlar için önemli bir ritüeldir. Kan akışını hızlandırır ve saç derisinden toksinleri atar. Herhangi bir yağ kullanmadan kafa masajı yapabilirsiniz, ama ben yağ ile yapmayı tercih ediyorum. Saç için en iyi yağlar hindistancevizi, susam, badem, zeytin ve Hint yağı ( diğer bir yağla seyreltilmiş) dır.

Masaj nasıl yapılır? Yağı (kendi seçtiğiniz) saç derinize eşitçe uygulayın ve parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın. Saçlarınızı parmaklarınızla tarayarak bitirin. 10-15 dakikadan fazla uzun sürmemeli. Yıkamadan önce bir saat bırakın, ya da daha iyi sonuçlar için bir gece de bırakabilirsiniz. Daha sağlıklı ve güçlü saçlar için haftada en az bir kere masaj yapın.

Kaçırmayın: Saç Dökülmesini Önleyen 3 Süper Yiyecek

 1. Bitkisel durulama suyu kullanın

Bitkisel besinlerle dolu durulama suyu saçınızı beslemek ve şekillendirmek için mükemmel bir yoldur. Şampuandan sonra, genellikle bitkisel katkıyla takip ederim. Benim favorim reetha-shikakai ile olandır. Ama siz saçınızın ihtiyacına göre kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki saç besleyici yağlardan birini ya da daha fazlasını seçebilirsiniz; papatya, amla, shikakai, ebegümeci, biberiye, kadife çiçeği, lavanta, buyotu, limon, portakal, adaçayı, reetha, kırk kilit otu, ısırgan otu ve nane.

 1. Şekillendiricilerden uzak durunŞekillendiricilerden uzak durun tatlikadinlar.com

Şampuandan sonra şekillendirici kullanmam. Şekillendirici uygulamak demek saç derinize ve saçınıza daha fazla kimyasal enjekte etmek demektir. Ve daha fazla kimyasal saçınıza  daha fazla zarar demektir. Bunun yerine krem kullanıyorum. Pahalı markalar kullanmanıza gerek yok. Yağlar ya da bitki yağlarından mükemmel bir krem olur. Kullanılacak en iyi yağlar- hindistancevizi, badem, zeytin ve jojoba yağı ve en iyi bitki yağları- shea, kokum ya da aleovera.

Kullanmak için; Bir miktar yağı (bezelyeden büyük değil) alın ve avuçlarınız arasında sürtün, nemli ya da kuru saça (köklerden uzak durun) uygulayın ve bırakın. Bu elektriklenen ve uçuşan saçı düzleştirir ve saçınız daha parlak ve pürüzsüz görünür.

 1. Geniş uçlu tahta tarak kullanın

İnce tarak yeni çıkan saçları incitebilir ve saç derinizde aşınmaya neden olabilir. Ancak geniş uçlu tahta tarak saçınız ve saç deriniz için daha naziktir (plastik olanlara oranla). Geniş uçlu tarak ayrıca masaj etkisi sağlar ve doğal yağları saç derisinden saçlara dağıtır.

Sağlıklı saçlar istiyorsanız o zaman ince/ keskin dişli plastik tarakları atın ve onun yerine geniş uçlu tahta tarak kullanın. Ve eğer zaten yaptıysanız o zaman aferin.

 1. Tırnak sürtmeTırnak sürtme tatlikadinlar.com

Tırnaklarınızı hızlı bir şekilde birbirine sürtmek, nerdeyse her gün 10 dakika, saç uzamasını harekete geçirir ve saçınızı sağlıklı ve güçlü yapar. Bu çok eski bir tekniktir, enerji kanalları yoluyla refleksoloji gibi çalışır.

Olumlu sonuçlar kişisel anlatımlarla desteklenmiştir ve bu eski uygulamanın birçok destekçisi ve takipçisi vardır. Hatta bazıları kel alanlarda saç çıktığını iddia etmişlerdir. Nasıl yapılacağı ve eski tekniği arkasındaki bilim hakkında daha çok şey var.

 1. Olumlu düşünme

Yağlarken ya da tararken saçımı kaybettiğim her zaman onun yerine yeni, sağlıklı saç çıkacağını kendime söyledim. Pozitif düşünme daha az endişelenmenizi ve saçınıza daha iyi bakmanızı sağlayan güçlü bir araçtır. Kendi olumluluğunuzu yaratabilir ve bunu aldığınızı gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz.

Bazı olumlu düşünceler: saçım sağlıklı ve hızlı büyüyor, saç hücrelerim güçlü ve yenileniyor, saçıma iyi bakıyorum. Saçınızı her taradığınızda ya da okşadığınızda ya da masaj yaptığınızda bu olumlamaları kendinize hatırlatabilirsiniz. Ona sevgilerinizi yollayın ve sevgiyle  ve ilgiyle konuşun. Ve lütfen saçınıza sert bir şey söylemekten kaçının, bunu yapmak için aklınız çelinse bile.

 1. Keten tohumu tüketinKeten tohumu yiyin (Alsi, Jawas, Linseeds olarak da bilinir) Tatlikadinlar.com

Günlük keten tohumu tüketmek sizi ve saçınızı enerjik  ve güzel hissettirir. Keten tohumu omega-3, bakır, selenyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, B vitamini ve amino asitlerle doludur- bu besinler saç uzaması ve sağlığı için önemlidir.

Nasıl yemeli? Öğütülmüş keten tohumunu salatalarınıza serpin ya da sandviçinize ya da ekmeğinize koyabileceğiniz keten tohumundan acı sos yapabilirsiniz. Meyveli içeceklerinize  ya da ekmek, pide, rosto yaptığınızda onlara ekleyebilirsiniz. Ya da bir kaşık dolusunu atıştırmalık olarak yiyin.

 1. Egzersiz

Egzersiz sağlıklı saç için bir diğer kilit noktasıdır. Antrenman yaptığınızda terlersiniz bu da saç köklerindeki ölü deri ve yağların oluşturduğu tıkanıklığı açar, yeni saçların çıkması için yer açar. Egzersiz saç derinize kan akışını hızlandırır. Artan kan akışı kendisiyle birlikte besin ve oksijen getirir ve sağlıklı saç uzamasını geliştirir.

O yüzden kalın, güzel bir saç istiyorsanız yürüyüşe çıkın, dans edin, bisiklete binin, oyun oynayın, yoga yapın, kardiyo çalışın ya da ne yapmaktan zevk alıyorsanız onu yapın. Kalkın ve hareket edin!

 1. Sıkı şekillerden uzak durun

Sıkı at kuyrukları ya da örgüler ya da diğer sıkı şekiller saç köklerinizi gerer ve saç kaybına neden olur. Eğer her gün sıkı şekiller yaparsanız, saçınız çekilen kısımlardan uzamayı tamamen bırakır ve kel bir kısım oluşturur. Arada sırada tamam ama her gün sıkı şekiller yapmak kocaman bir eksi. Günlük şekiller için gevşek topuzlar, at kuyrukları ya da örgüler ile herhangi bir zarar olmadan saçınızı kontrol altına alabilirsiniz.

 1. Amla tüketinAmla tüketin Tatlikadinlar.com

Hint kültüründe amla ya da Hint altın çiçeği saç toniği olarak bilinir. Amla yüksek miktarda C vitamini, mineraller, amino asit, flavonoid ve tanenler içeren bir antioksidandır. Taze ya da kurutulmuş amla yemenin saç dökülmesini durdurduğunu, beyazlamayı durdurduğunu ve daha güçlü sağlıklı saçlar geliştirir gibi görünüyor. Enfeksiyon giderici ve mikrop karşıtı etkilerinden dolayı, saç derinize ham amla suyu ya da amla tozu ya da amla saçı uygulamak kepekle başa çıkmanızı sağlar ve  rahatsız saç derisini yatıştırır.

Kullanma şekilleri: Hindistan cevizi yağıyla amla suyu olarak ya da amla yağıyla saç masajı olarak kullanabilirsiniz.  Ayrıca amla tozunu da saçınız için kullanabilirsiniz. Ama en etkili seçenek her gün taze ya da kurutulmuş amla yemektir. Bir diğer iyi bir seçeneğim var- ben bir yemek kaşığı amla tozuyla bir bardak suyu her sabah içiyorum. Bulabileceğiniz en iyi detox içeceklerinden biridir.

 1. Gri saçlarımı boyamak için kına

Renk trajedisinden sonra sentetik saç boyalarından uzak durdum. 10-15 tane gri saçım vardı ve grilerimi kapatmak için kına kullandım. Şaşırtıcı şekilde son birkaç yıldır beyaz saçlarımın sayısı azaldı (yaptığım sadece bir şeyi gösteremem belki de yaptığım her şeyden biraz işe yaramış olabilir).

Boyalardan neden kaçınmalısınız: Sentetik saç boyaları amonyak, hidrojen peroksatve  paraphenylenediamine gibi saça zarar verecek, kırılgan yapacak ve saç derisi tahrişine neden olabilecek ağır kimyasallar içerir. Sürekli kullanmak saç köklerine zarar verebilir, olası saç azalmaları ve saç dökülmeleriyle sonuçlanabilir. Kına gibi bitki kökenli boyalar kırmızıdan koyu kahveye kadar aralığı olan muhteşem renkler sağlayabilir.

 1. Mercimek ve fasulye arkadaşım oldularMercimek ve fasulye arkadaşım oldular tatlikadinlar.com

%95 vejetaryenim ve arada sırada et yerim. Protein ve demir kotamı kendi yetiştirdiğim süper sağlıklı ve süper lezzetli mercimek ve fasulyeden dolduruyorum.

Bildiğimiz gibi saç genelde proteinlerden oluşur, ve protein eksikliği saç uzamasını yavaşlatır ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. Sağlıklı saç uzaması için demir de bir diğer önemli besindir. Hücrelerimize, bu saç hücrelerini de içine alır, oksijen transfer eder. Ayrıca çok az oksijen de saç büyümesini etkiler. O yüzden beslenmenizde yeterince protein ve demir olduğundan emin olun.

 1. Taze sebzeleri ve meyveleri unutmayın

Saçınız C vitamini, A vitamini, E vitamini, demir, kalsiyum, biyotin, çinko gibi vitaminler ve minerallere saçın sağlıklı ve güçlü büyümesi için ihtiyaç duyar. Portakal, muz, çilek, kivi, elma, havuç, kayısı, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, kabak ve limon gibi sebze ve meyveler sağlıklı saç uzaması için gerekli olan besinleri sağladığı için yeterli miktarlarda yenmelidir.

 1. Bitkisel yağlar kullanınBitkisel yağlar kullanın tatlikadinlar.com

Bitkisel saç yağları Hint geleneklerinde saç bakımının tamamlayıcı bir parçası olmuştur. Amla, brahmi, bhringraj, ebegümeci, kadife çiçeği, biberiye, lavanta gibi yağ ile dolu bitkiler tonlarca polifenol, antioksidan, bitki sterol, yağ asitleri, vitaminler ve mineraller  ile doludur bunlar saç derisine nüfus eder ve saç uzamasını teşvik eder. Bu yağlar ayrıca saç derisini sağlıklı tutan ve kepeksiz saç derisi için yardımcı olan enfeksiyon giderici, mantar karşıtı ve kızarıklık giderici özelliklere sahiptir.

 1. Mutlu kalın

Saçlarınızın hiç sonbahar yaprakları gibi döküldüğünü ya da bir gecede beyazladığını deneyimlediniz mi? Şey, benim başıma geldi. Sağlıklı yemek, egzersiz yapmak gibi tüm doğru şeyleri yapıyordum ama aniden saç dökülmesi baskınına yakalandım.

Sebebi fazla stres ve kaygıydı. Stres tüm vücudumuzu etkiler ve saçlarımızın bir ayrıcalığı yok. Hiç bitmeyen stres gereğinden fazla saçın aynı anda dinlenme safhasına geçmesine neden olabilir. Bu da bir seferde birçok saç kümesinin dökülmesine yol açar.

İyi haber strese bağlı saç dökülmesi de stres olayı geçici olduğu sürece geçicidir.

Ne yapmalı: Sağlıklı lüleler için rahatlamak için zaman ayırın. Yoga, doğada yürüyüş, bahçecilik, meditasyon gibi stres azaltıcı aktivitelerle uğraşın. Ayrıca bir arkadaşla, ailenizle konuşabilir ya da profesyonel destek arayabilirsiniz.

 1. Isı aletlerinden, perma ve düzleştirme gibi kimyasal işlemlerinden uzak durun

Ben saçlarım düz ama her zaman saçımın kıvırcık olmasını istedim. Belki de bu sahip olmadığımız şeyleri istediğimiz bir insan psikolojisidir. Çoğu kez permayı düşündüm, ama gerçekte hiç yapmadım. Ve Allah’a şükür ki yapmadım. Birkaç kere buharlı bigudi, maşa ve saç kurutma makinesini kullandım. Ama onları ne zaman kullandıysam bu sıcak aletlerin yarardan çok zarar verdiğini hissettim, o yüzden bunları kullanmayı tamamen bıraktım.

Kimyasal işlemler, ısı aletleri kullanmak ve güçle şekillendirmek saç köklerini etkileyebilir, diğer türlü gerçekleşmeyecek olan saç dökülmesine neden olabilir. O yüzden bunlardan olabildiğince uzak durun.

 1. Saç ürünlerinin etiketlerini okuyun

Ağır şampuanlar bana çok pahalıya patladı- kaşıntılı ve pul pul saç derisi, sert, kuru saç ve buna bağlı saç dökülmesi. Şampuanlar, kremler saç ve şekillendirme ürünleri propilen glikol, izopropil alkolü, fitalat, yapay renklendiriciler, yapay kokular (parfüm), paraben vb. ağır kimyasallar içerebilirler. Bu sentetik kimyasallar alerjik reaksiyonlara, cilt tahrişlerine, kaşıntılı saç derisi ve hatta saç kaybına neden olabilirler.

Ne yapmalı: Etiketleri okumayı öğrenin ve daha güvenli ve doğal ürünler alın. Eğer herhangi malzemeden emin değilseniz güvenirliğini mutlaka araştırma yaparak kullanan kişilerin yorumlarından öğrenmeye çalışın.

Sonunda sabırlı olmanız gerektiğini söylemek istiyorum. Eğer herhangi yeni alışkanlığa başladıysanız herhangi bir değişikliğin görülmesi 4-6 ay sürebilir ( burada doğruyu söylüyorum ve muhteşem okuyucularımı memnun etmek için daha az bir zaman dilimi vermiyorum).

Saçımı Tekrar Uzatmak İçin Yaptığım 17 Şey
Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir