Sağlık Dağıtan 10 Meyve

Şiddetli migren ağrıları mı çekiyorsunuz? Ya da kilo vermenize yardımcı olacak, kesenize uygun gıdalar mı arıyorsunuz? Sağlıklı kalmak ve vücudunuzu dinç tutmak çok kolay. Yapmanız gereken bir markete gitmek ve manav reyonundan taze meyveleri alışveriş sepetinize eklemek. Hangi meyveleri seçeceğini bilemeyen okuyucularımıza yardımcı olalım. İşte sağlık dağıtan meyveler!

 

  • Vişne

Küçük taneli olabilirler, ancak bu kırmızı ve lezzetli meyveler vücudunuzu dinç tutmanıza yardımcı olan iyileştirici yapı birimlerine sahiptir. Örneğin yemişler kansere, ateşe ve enfeksiyonlara karşı savaşan besin maddeleriyle doludur. Araştırmalara göre; bu küçük meyveler sağlıklı hücrelere zarar vermeden, tümörün yayılmasını ve büyümesini engelleyen, ellagic asit ve kuersetin içeriyor. Aynı zamanda kırmızı yemişler antosiyanin içerirler ve ürik asit seviyesini düşürürken gut hastalığını da engelleyen bileşkelere sahiptirler. Düzenli olarak bu yemişleri tükettiğinizde, kalp sağlığınızı koruyarak, daha dinç bir bedene sahip olacaksınız.

 

  • Kivi

Kivi, C vitamini, lif ve potasyum açısından zengin bir meyvedir ve bu kiviyi her gün tüketilmesi gereken süper güçlü bir meyve yapar. Aynı zamanda, kivi, solunum yolları hastalıkları, kanser, kalp rahatsızlıklarına karşı vücudumuzu korumada, temel madde olan vitamin, mineral ve insan sağlığına direk destek veren özlere sahiptir. Ek olarak kivi, en çok da kanı inceltmesi ve bu sayede dolaşım sistemini düzenlemesi ile bilinir. Kivinin diğer faydası ise, kolestrol seviyesini dengelemesidir. Kividen maksimum düzeyde faydalanmak için olgunlaşmış olanlarını tercih edin. Olgunlaşmış olanlar, antioksidan açısından en zengin olanlarıdır. Ne kadar yüksek antioksidan, o kadar sağlık.

 

  • Çilek

Bir çok koyu renkli meyve kalp ve damar sağlığına faydaları ile anılırlar; çilekte onlardan bir tanesidir. Uzmanlara göre bu sevimli kırmızı meyveler, hem kan damarlarını rahatlatıyor hem de tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor. Çileğin faydasını görmek için günlük 8 adet yemek gerekir. Çileğin 100 gramında limondan daha fazla C vitamini vardır ki bu miktar vücudumuzun günlük ihtiyacını karşılamaya yeter. Bu sayede, muhtemel göğüs, rahim ve mide kanserini, anemiyi ve diş eti hastalıklarını, kataraktı önlemeye, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

 

  • Kızılcık

Sağlığınıza faydalı diğer bir meyve de kızılcıktır. Koyu renkli meyveler zaten temel besin maddeleri açısından zengin oldukları, bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için bir bakıma şifa deposu gibidirler. Aynı zamanda, bu meyve içerdiği kanseri önleyen birimler sayesinde, prostat ve ağız kanserini de uzak tutar. Yapılan araştırmalar sonucunda, mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu da ortaya çıkmıştır.

 

  •  Nar

Nar meyvesi yaraların hızla iyileşmesi ve  deri hücrelerinin yenilenmesine destek vererek, dermi ve epidermi katmanlarının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca nara, güneşten korunmak ya da güneş yanıklarından kurtulmak istediğinizde de güvenebilirsiniz. Eğer kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri ile mücadele edecek doğal bir ürün arıyorsanız, yine cevabımız nar olur. Nar, zararlı ultraviole ışınları yüzünden, ciltte oluşan lekeleri ve yaşlanma belirtilerini yok etmede ustadır.

 

  • Karpuz

Tazeleyici, besleyici meyve diye bilinen karpuzun, aslında gizli kalmış birçok faydası var. Örneğin; karpuz, kalp krizi ve felci önlemenin yanı sıra, damarların genleşip kan dolaşımını düzenlenmesini sağlayan bir amino asit çeşidine ‘L- Sitruline’ sahiptir. Karpuz aynı zamanda vücudu hasarlardan koruyan ve yaralanmasını engelleyen ‘likopen’ antioksidanına sahiptir.

 

  • Greyfurt

Greyfurt meyvesinin 100 gramında, 1150IU vitamin mevcut ki aynı zamanda Naringin antioksidanına da sahiptir. Bu bileşenler direnç, sağlıklı bir cilt ve akciğer kanserine karşı korunmanızı sağlarlar. Kilo problemi yaşayan bireyler de kilo vermek için bu meyveyi öğünlerine ekleyebilirler. Kendinize diğer limon, portakal gibi narenciye meyvelerini de katarak bir smootie yapabilir, sağlıklı olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

  • Papaya

Bu topik iklim meyvesi sindirimi kolaylaştıran bir enzim olan papain asidine sahiptir. Mide rahatsızlığı ya da pankreas problemlerine sahip kişilere, içindeki bol sindirim enzimleri nedeniyle, papaya tüketmeleri tavsiye diliyor. Yaraların ve sivilcelerin çabuk iyileşmesini de sağlayan papaya, cildin güzelleşmesine de katkıda bulunuyor. İltihap, mantar ya da sedef hastalığına sahip kişiler, bu cilt sorunlarından her gün papaya ile beslenerek kurtulabilirler.

 

  • Yaban Mersini

Bu yemişler genel anlamda insan sağlığına faydalı, ancak en çok da solunum sistemine. H1N1 enfeksiyonundan korumanın yanında, soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük gibi yüzyıllardır insanların yaşadığı rahatsızlıkların dermanını bünyesinde bulunduruyor. Tüm yemiş çeşitlerinin, sindirim sistemine inanılmaz etkileri vardır ki annelerimiz midemiz bozulduğunda bu nedenle bize kuşburnu yedirmeye çalışır. Ancak atlanılan bir nokta şu ki; sindirim sistemini kontrol edebilen bu meyveler aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı oluyor. Yemişler sadece iç güzellik değil, dış güzellikte sağlıyor ve cildinizin daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Yaban mersini çiçeklerinden bir su hazırlayıp, günlük yüzünüzü yıkadığınızda cildinizin daha genç ve sıkı göründüğünü fark edeceksiniz.

 

  • Ananas

Ananasın içindeki ‘bromelain’ enzimi kanser hücrelerini yok edebiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında, C vitamini açısından da zengin olan ananas, ağız sağlığında etkin rol alıyor. Ananas; diş eti iltihabını önlerken sıkça yaşanan oral rahatsızlıkları da uzak tutuyor.

Sağlığınızı korumak sandığınız kadar pahalı değil. Sadece, hangi bitkiden ne fayda geleceğini öğrenmek ve menünüzde tüketmeyi prensip haline getirmek, sağlıklı bir bedene ve uzun bir ömre sahip olmanıza katkı sağlayacaktır. Sağlıklı olmakla kalmayacak, sağlık dağıtan bu doğal reçete niteliğindeki meyveler ile daha genç ve parlak ciltlere de sahip olacaksınız.

Duygu Sevinir

www.TatliKadinlar.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *