Tırnakları Birbirine Sürtmek Saç Uzamasını Sağlar ve Saçın Beyazlamasını Önler: Gerçek mi Yoksa Efsane mi?

Tırnakları Birbirine Sürtmek Saç Uzatır Mı?

Alternatif tıp uzmanları arasında ve Hint kültüründe yaygın bir inanış vardır, tırnakları birbirine sürtmek size kalın, yoğun ve sağlıklı saçlar verir. Olumlu sonuçlar birçok kişisel anlatımlarla desteklenmiştir ve bu eski uygulamanın birçok destekçisi ve takipçisi vardır. Hatta bazıları kel alanlarda tekrar saç çıktığını iddia etmiştir.

Ben çocukken tırnaklarımızı birbirine turna kuşu gördüğümüzde sürterdik. Tırnaklarımızı neden birbirine sürttüğümüze dair bir fikrim yok, buna rağmen bunu yapmamızın nedeni iyi şans işareti düşüncesiydi. Şunu söylemeliyim ki o zamanlar kalın, parlak ve gür saçlarım vardı. Bu uygulamaya bir yoga eğitimi programı sırasında tekrar tanıştırıldım ama bu sefer başka bir neden için. Her gün 5-10 dakika yapıldığında tırnaklarınızı birbirine sürtmek saç uzamasını teşvik ediyor, saçın beyazlamasını engelliyor ve ayrıca bütün saç sağlığınızı iyileştiriyor. Bu uygulama ayrıca Balayam olarak biliniyor, bal saç demek ayam da egzersiz demek. Nasıl çalıştığına dair çok az bir anlayış var. Refleksoloji gibi  vücudun çakraları ya da meridyenleri enerji akışındaki dengesizlikleri düzeltmede önemli bir rol oynuyor olabilir. O yüzden uygun refleks noktalarını tetiklediğinizde meridyen enerjisi vücudun etkilenmiş kısımlarına kanallar yoluyla aktarılır ve bu alanlarda enerjiyi ve sağlığı arttırır.

Kaçırmayın: Saç Dökülmesini Önleyen 3 Süper Yiyecek

Belki bu açıklamada belki doğruluk vardır çünkü tırnaklarınızı birbirine sürttüğünüzde saç derisinde bir karıncalanmaya neden oluyor. O yüzden bu saç uzamasını destekliyor olabilir.

Nasıl Yapılır?

Tırnak sürtme aç karnına ya da yemek yedikten 2 saat sonra yapılır. Yarım bir yumruk oluşturur gibi parmaklarınızı bükün her eldeki tırnakları hareketli bir şekilde 5-10 dakika birbirine sürtün ( sadece tırnakları sürtün ve baş parmakları işin dışında tutun). Tırnaklarınızdan başlayan ve saç derinize kadar giden bir karıncalanma hissetmeye başlayacaksınız.

Ayrıca bunu her yerde yapabilirsiniz- bir şeyi beklerken ya da otobüste, trende seyahat ederken, parkta yürürken, evinizde. Dikkatinizi saç derinize ve saçınıza verirseniz, saçınızın daha kalın ve sağlık olmaya başladığını gözünüzde canlandırırsanız ( ya da neyi başarmak istiyorsanız) size yardımı dokunabilir. Günde iki kere 5 10 dakika tırnaklarınızı birbirine sürtmeniz tavsiye edilmektedir. Sonuçlar genellikle 3 ya da 4 aylık zaman diliminde görülür.

Kaçırmayın: Bitkisel Çözümle Saç Uzatma Yöntemleri

Benim deneyimim: Tırnak sürtme uygulamasına başladığımdan beri (4 ay oldu), biraz uzama ve tüm saç sağlığımda bir gelişme fark ettim. Ancak, ben bunu başka ev yapımı tedavilerle birlikte yaptım. Kişisel olarak her tedavinin bir yeri olduğuna ve sadece bir tek çözüme güvenemeyeceğinizi düşünüyorum.

Kanıtı Nedir?

Tırnak sürtmenin hiçbir bilimsel desteği yok. Bu söylendiğine göre, alternatif ve bütüncül tedaviler genelde çok geçerliliği var ya da hiç yok. Bu onları geçersiz mi yapar? Cevap bilinmiyor. Eksik bilgi toplanmasından ve bilimsel sağlamlıklar böyle uygulamaları anlaması zor hale sokuyor. Ayrıca, tırnak sürtme uygulamasını yapan insanlar diğer ev yapımı tedavileri de uyguluyorlar. Bu yüzden, eğer herhangi bir iyileşme varsa bunu sadece tırnak sürtmeye bağlamak zor oluyor. Bunun yanı sıra, bu uygulama hiçbir uzman ya da ürün içermediğinden ve tamamen parasız yapılabildiğinden bunu kanıtlamak için pahalı araştırmalar yapmak için hiçbir parasal neden yok.

Neden Denemeyelim?

Hiçbir ücreti yok ve evinizde yapılabilir. Basitçe tırnaklarınızı birleştirin ve uygulamaya başlayın. Belki sizin için işe yarayabilir!

Uyarı: Hamilelik sırasında, herhangi bir cilt, tırnak probleminiz varsa ya da yüksek tansiyon hastasıysanız tırnak sürtmeden uzak durun.

Tırnak sürtmeyi denediniz mi? Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi lütfen paylaşın ve saç uzamasına herhangi bir etkisi oldu mu bize de haber verin.

Tırnakları Birbirine Sürtmek Saç Uzamasını Sağlar ve Saçın Beyazlamasını Önler: Gerçek mi Yoksa Efsane mi?
Bu yazıyı değerlendirin

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir