6 aylık bebeğin beslenmesi

İlk 1 yıl hatta imkan varsa 2 yıl bir bebeğin temel besin kaynağı anne sütüdür. Ancak 6. aydan itibaren bebeklerin ısırma, çiğneme ve yutma eylemlerini öğrenmeleri ve yiyeceklerin tatlarını, lezzetlerini beyinlerine kodlayarak besin kültürü oluşturmaları gerekmektedir.

bebek anne

Bu eylemleri 1 yaşından sonraya bırakırsak ne olur?

1 yaşından sonra tepkiler ön plana çıkar ve bebeği yeni tatlar denemeye ikna etmek eskisinden çok daha zor olur. Bu sebeple 6.aydan itibaren bebeğin katı gıdalarla tanışması önerilir. 6 aylık bir bebek her gıdayı yiyemez. Aceleci davranmadan, besinleri belirli bir sistem içinde ve çeşitleri yavaş yavaş alıştıra alıştıra artırmak bebeğin bir besine karşı alerjisi olup olmadığı tespit etmek açısından önemlidir.

Sebzeli-Çorba

Peki, 6 aylık bir bebek neler yiyebilir?

Yoğurt, tarhana çorbası, sebze çorbası (patates, havuç ve pirinç püresi), elma rendesi, muz gibi gıdalarla başlangıç yapılabilir.

Tüm bu besinler sadece tadım amacıyla bebeğe sunulur. Her birinden birkaç çay kaşığı ya da yarım çay bardağı vermek yeterli olacaktır. Bebek yemek istemezse ısrar edilmemelidir. Asla zorla yedirmeye çalışılmamalıdır.

Bebek sadece anne sütüyle beslendiği dönemlerde su verilmez. Anne sütü bebeğin su ihtiyacını karşılar; ancak ek besinlere geçildikten sonra az miktar su bebeğe sunulur. Bebek susamışsa suyu kabul eder.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir