6 Aylık Bebek Gelişimi

6 aylık bebek bir çok konuda gelişimini tamamlamıştır. Rahatlıkla dönebilir, be istediğini beden diliyle anlatabilir. 6 aylık bebek emekleyerek, peşinizden gelmeye başlayabilir. Eline verdiğiniz besin kaynağını ağzına götürüp beslenmesini sağlamaya çalışabilir. Özellikle ses çıkaran obje ve muhteviyatlara yönelir, elindeki oyuncağı sallayarak onu oynamaktan büyük keyif alır. Kısa ve kolay kelimelerle mutluluğunu ve huzursuzluğunu anlatabilir. Anne, baba, mama gibi kelimeleri çıkarabilmektedir.

Bebeğiniz yeni besin ve tatlarla tanışmaya başlayabilir. Katı gıdaları alma süreçte 6. aydan itibaren başlar ve devam eder. Beslenme konusundaki yeterlilik derecesini anlatabilecektir. Fakat en tehlikeli denilen sürece de girmiştir bebeğiniz. Prizlerle, delici ve kesici aletleri keşfetme merakı bu süreçte başlangıç gösterir. Bebek arabasından ve dış çevreyle temas halinde olmaktan keyif alır. Bebek arabasıyla park ve dış mekan gezmesi onu rahatlatacaktır. Bebeğinizin karma aşısı bu ayda yapılmaktadır. Bebeğinizin hayatını tehlikeye atabilecek küçük ve zararlı eşyaları bulunduğu ortamdan uzaklaştırmalısınız.

6 aylık bebekler önceki dönemlerine göre çevreye daha duyarlı bir yapıda olurlar. Bu durum 6 aylık bir bebek psikolojisini özetleyebilecek bir niteliğe sahiptir. Bebeğinizi severken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle yakın arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın ilgisi bebeğinizi bir hayli bunaltabilir ve siz bunu farkedemeyebilirsiniz. Bebeğiniz içerisinde bulunduğu bu dönemde dış dünyaya karşı hassas bir durum gösterdiği için hafızalarında kalıcı etkiler oluşabilir. Bu durum hem olumlu hem de olumsuz olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeğinizi daha iyi bir şekilde yetiştirmek için profesyonel destek almanız sizin ve bebeğiniz açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu dönemde genel olarak psikolojinize dikkat etmeli, stresli bir ruh hali içerisinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Özellikle bu durum bebeğinizi oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Bebeğiniz sizlerin iniş çıkışlı bir ruh hali içerisinde olduğunu gayet sezebilir. Bu genel olarak anne-bebek arasındaki ilişkiden kaynaklanmaktadır. Uzmanlar bu konuda anne ve anne adaylarını sık bir şekilde uyarmaktadır. Amerika’da yapılan testler sonucunda bebeklerin sezgilerinin güçlü bir seviyede olduğu ve bu sayede annelerinin o andaki ruh halini hissedebildiklerini ortaya koymaktadır. Üstelik bu etkiler bebeğinizin ilerideki dönemleri için oldukça kritik bir noktada bulunmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir