Adet Döneminde Uzak Duracağınız 7 Şey

Regl döneminde kendinizi bitkin hissetmek istemiyorsanız o hafta boyunca yediğiniz içtiğiniz her şeye özen göstermelisiniz. Bu dönemde uzak durmanız gereken bir çok besin olduğunu biliyor muydunuz? Adet sancıları, şişkinlik-gerginlik ve mutsuzluk durumlarında yediklerimiz bizi büyük ölçüde etkiler. Vücudumuzda gelişen olağanüstü taarruz psikolojisini elbette sihirli bir değnek değdirip yok edemeyiz fakat kendimizi daha iyi hissetmek için bazı şeylerden uzak durarak bu dönemi daha rahat atlatabiliriz.

  1. Hazır Gıdalar

Hazır yiyecekler hızlı ve kolay olduğu için çokça tercih edilir fakat bu yiyecekler kendinizi daha kötü hissetmenize sebep olabilirler. Örneğin konserveler ve cipsler yüksek oranda sodyum içerir ki bu da rahatsızlık hissine ve şişkinliğe sebep olur. Bunun yerine bir avuç tuzsuz kuruyemiş gibi faydalı gıdalar ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin.

  1. Yağlı et

Yağlı et oldukça fazla doymuş yağ içerir. Bu da ağrıya ve yangıya neden olur. Öte yandan adet sancısı çekiyorsanız yağlı et ağrılarınızı artıracaktır ve durumu çekilmez bir hale sokacaktır. Yağlı etten uzak durmanızın en önemli sebeplerinden birisi budur. Ancak farkındayız ki bu dönemde tıpkı ruh halinizde olduğu gibi iştahınızda da değişiklikler yaşanır. Canınızın et çekmesi muhtemel. Balık ya da yağsız et tercih edebilir ve sorunu ortadan kaldırabilisiniz.

  1. Fast Food / Hamburger-Kola-Patates üçlüsü

Biliyorum bütün bu sandvicler, hamburgerler ve yanındaki kızartılmış patatesler ağzımızı sulandırıyor! Ancak aynı zamanda da trans yağ oranının yüksek olduğu gıdalar arasındalar ve östrojen hormonunun salgılanmasını azaltır. Aynı zamanda adet dönemindeyken rahim ağrılarına sebep olur. Bunun yerine size lif açısından zengin olan ekmeği öneriyorum. Eğer formunuza dikkat ediyorsanız, kilonuz konusunda hassas iseniz tam buğday ekmeği sizin için idealdir. Hem oldukca sağlıklı hem de az kalorili.

  1. Tatlı Yiyecekler

Adet döneminde herkeste bir tatlı krizi başlar. Tatlı olan her şeyi tüketmek isteriz ve bu isteğimizin nerdeyse sınırı yoktur. Kekler, kurabiyeler, şekerler ya da diğer tatlılar. Tüm saydıklarım ne kadar ağzımızı sulandırıyorlarsa bir o kadar da sağlıksızlar aslında. Eğer sağlıklı ve formda olmak istiyorsanız bu gıdalardan uzak durmanız gerekir. Regl döneminde tatlılar adet sancılarını sadece artıran ve sıklaştıran bir etkiye sahip değildir aynı zamanda da kendinizi mutsuz hissetmenize de sebep olur. Eğer canınız tatlı çekiyorsa bunlardan ziyade şeftali, kavun, mango gibi tatlı mevyeleri tüketin. Özellikle son zamanlarda uzmanlar hem sindirimi açısından hem de vitamin açısından adet döneminde muz tüketimini öneriyor.

  1. Dondurma, Peynir ve Krema

Sizi bilemem ama ben süt ürünlerine bayılırım. Onlar da diğer tüm yağ içeren gıdalar gibi bünyelerinde bol miktarda doymuş yağ bulunduruyor. Bu konuda tecrübeli birisi olarak size dondurmadan, kremadan özellikle peynirden uzak durmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kremalı peynirli yemekler pişirmemeye de özen gösterin. Eğer dondurmadan vazgeçemiyorsanız sütsüz ve şekersiz gelato dondurmasını tercih edin. O sizi tatmin edecektir.

  1. Kafein

Kafein adet sancılarının artmasında büyük oranda etkilidir ve adet dönemlerinin düzensizleşmesine neden olabilir. Ek olarak halsizlik ve uykusuzluk gibi sorunlara da davetiye çıkartır. Özellikle regl döneminde kahve ve kafein içeren tüm içeceklerden uzak durmanız önerilir. Bunun yerine mideyi rahatlatan, vücut ısınızı dengeleyen ve sizi sakinleştiren bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Son olarak halsizlğinizi atmak için sakın enerji içecekleri tüketmeyin. Bu içecekler asit ve şekerden dolayı vucüt dengesini bozan içeceklerdir. Özellikle bu dönemde bu tür yapay içecekler tüketmek size sandığınızdan da daha fazla zarar verecektir.

  1. Alkollü İçecekler

Alkol tüketmek adet dönemi semptomlarını bir derece daha kötüye çeker. Ayrıca halsizlik hissini artırmakla kalmaz depresyonu da artırır. Alkolün kanı inceltme özelliği olduğu için kanamaları artırır ve huzursuzluğa yol açar. Bitki çayınızın tadını varın ve alkolden ve kahveden uzak durun.

Bir çok kadın adet döneminde huzursuzluk yaşar ve huysuz olur. Eğer siz de onlardan biriyseniz yukardaki gıdalardan regl dönemi boyunca uzak durmak an akıllıca hareket olur. Ya siz adet döneminde neler yiyorsunuz? İşte onları gözden geçirmenin tam sırası.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir