Adet Düzenin Normal Mi?

Adet düzeni sadece hamile olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olmaz. Aynı zamanda sağlık sorunlarınız hakkında da işaretler veriyor olabilir. Düzensizliklerin farkında olmak için adet düzeninizi takip etmeniz önemlidir. Yine de bir çok kadın düzenli bir adetin nasıl olduğunu pek bilmez. Peki adet düzenindeki düzensizlikleri nasıl analayabilirsiniz? Düzenli adet döngüsü nasıl olur? Adet süresinin ne kadar olmalı? Adetiniz çok koyu renkli ya da çok açık renkli mi? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Soruların cevaplarını vermeden önce en önemli konuya değinmelimiyiz. Adet döngüsü nedir ve kadınlar neden adet olur? Kadınların her ay yaşadığı adet döngüsü hamilelik hazırlıkları sebebiyledir. İşte bu dönemde rahimi hamileliğe hazırlamak için hormon değişimleri görülür. Oluşan yumurta döllenmediğinde rahim duvarları yıkılır. İşte bu durum adet görülmesine neden olur.

Sağlıklı Adet Döngüsü Nedir?

Adet döngüsü her zaman aynı tarihlerde olmak zorunda değildir. Bazı kadınlarda adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında olabilir. Bu tarihler arasında yaşanan adet döngüsü normaldir. Adet döngüleriniz iki ayda bir ya da ayda iki kez şeklinde ise bu bir sağlık sorununuz belirtisi olabilir. Hormon dengesizliği olabilir. Adet süresi 2-7 gün arasındadır. 7 günden uzun süren adet uzun vadede anemiye neden olabileceği için kontrol altına alınmalıdır. İlk adet görülmesinden sonraki bir kaç ay adet döngüsü biraz daha uzun ve düzensiz olabilir. Yaş ilerledikçe adet döngüsü daha düzenli ve daha kısa süreli olarak yaşanır.

Normal Adet Döngüsü Tanımı

Normal olarak kabul edilen adet döngüsü kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kadınlarda adet göngüsü 7 güne kadar ağrısız olarak gerçekkleşirken bazı kadınlarda 2 gün süresinde çok yoğun yaşanır ve yine kansızlığa neden olabilir. Normal adet göngüsünün tanımlanması aslında adet döngüsünün ötesindedir. Önceki adet dönemlerinize göre daha fazla karın ağrısı yaşanması, ruh halinde daha büyük değişiklikler olması ya da cilt sorunlarının yaşanması vücudunuzda adet döngüsü dışında farklı sorunlarında olabileceğinin bir belirtisi .Gerekli kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Adet Döngüsünü Ne Etkiler?

Adet döngüsünü etkileyen bir çok faktör vardır. Tabiki en çok bilinen faktör doğum kontrol yöntemleri. Doğum kontrolü için kullanılan haplar, bantlar ya da dişer yöntemler adet döngüsünün normalin dışına çıkmasına ve anormal etkiler göstermesine neden olabilir. Adet döngüsünü etkileyen diğer bir kimyasal da anti depresan haplarıdır. Tiroid sorunları da adet düzenini olumsuz etkiler. Düzensiz ve sağlıksız beslenme ya da normalden daha zayıf olmak veya bir yeme hastalığına sahip olmak da adet düzenlerini etkileyen diğer etkenlerdendir. Yemek yiyememe hastalıklarını ortadan kaldırdıktan sonra adet düzenini normal kabul edilen hale getirmek uzun sürer ve bu süreçte sağlıklı ve fit bir vücut ile başarılabilir. Yanlış beslenme de adet döngüsünü olumsuz etkiler. Stres de adet düzenin etkiler. Genellikle çok fazla stres sorunu yaşayan kişiler düzensiz adet görür. Hamilelikden sonra bebek emzirmek adet döngüsünün gecikmesine neden olabilir. Görüleceği gibi adet döngüsünün bozulmasına neden olan bir çok etken vardır ve bu etkenlerin neler olduğuna karar vermek için profesyonel yardım önemlidir.

Nelere Dikkat Edilmeli

Adet düzeninde oluşan değişikliklerde dikkat edilmesi gereken şeyler adetin görüntüsü, uzunluğu, yan etkileri ve akıntının şiddetidir. Adetinin daha koyu ya da daha açık renkli ve jelimsi mi? Adet döngünüz önceki adetlerinize göre daha kısa ya da daha uzun mu? Normalden daha farklı yan etkiler mi görülüyor? Adet akıntısı daha çok ya da daha az mı? İşte tüm bu sorular aslında dikkat edilmesi gereken ve takip edilmesi gereken değişiklikleri bulmak içindir. Bu sorular doktorunuzun hastalığı bulmak ya da hastalık için tedavi uygulamak için kullanacağı bulgulardır.

Özellikle hormon dengesizliğine neden olan hamilelik önleyici yöntemler kullanıyorsanız bazı düzensizlikler ortadan kaldırılamaz. Bu hamilelik önleyici yöntemler yumurtanın döllenmesini önlemek için oluşturulmaktadır. Bu yöntemler vücudun normal dengesini değiştirir ve adet döngüsünün yıllar süren ilaç kullanımından sonra normale dönmesi uzun sürebilir.

Düzenli olarak jinekolojik muayenelere gidilkmesi de doktorların üreme ortanında oluşan değişimleri takip etmesi ve adet düzeninin normale döndürülmesi için önemlidir. Tampon kullanımından sonra hasta hissediyorsanız ya da adetler arasında da kanama ve kramplar yaşıyorsanız acilen doktorunuza danışmalısınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir