Astım – Bronşit Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudundaki akciğerlere hava taşınmasını sağlayan borular bronş adı verilir. Bu bronşlarının iç yüzeylerinde iltihap oluşması sonrasında genellikle daralma oluşmaz. Ancak iltihap oluştuktan sonra daralma meydana geliyorsa hastada nefes darlığı ve hırıltılı nefes alış verişi başlar. Buna da astım bronşit adı verilir. Bu rahatsızlığın oluşmasında pek çok sebep bulunmaktadır. Bunlardan ilki genetik yatkınlıktır. Bunun yanı sıra sıklıkla alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, aşırı kirli ya da temiz havada yaşamak da kişilerin bu rahatsızlığa yakalanmasına neden olabilir. Ayrıca sigara içen kişilerin astıma yakalanma oranı, içmeyenlere göre oldukça yüksektir. Tekstil, bota sanayi, mobilya gibi tozlu ve tiner içeren ortamlarda çalışan kişiler de sıklıkla astım bronşite yakalanmaktadır.

Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin ilk belirtisi öksürüktür. Bu öksürük genelde geceleri artar ve gün boyunca kesik kesik kuru bir şekilde devam eder. Astım bronşitin ilk çıktığı dönemlerde bunu tetikleyen şey grip, solunum yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardır. Bu hastalıklara yakalanan kişiler kullandıkları ilaçların bir işe yaramadığını hissederler ve nefes darlığı başlar. Hırıltılı nefes alışverişin şiddeti genellikle hastalığın seyrine bağlı olarak değişmektedir. Erken dönemlerdeki akciğer röntgenleri ve kan tahlilleri ağırlıklı olarak normal çıkar. Ancak şüphe duyulması sonrasında solunum fonksiyon testi yapılır ve bu sayede de kesin teşhis koyulmuş olur.

Akciğerlerde meydana gelen kronik bir hastalık olan astım bronşit, tamamen iyileşmesi mümkün olmayan hastalıklardan bir tanesi olarak biliniyor. Ancak bu hastalığa yakalanan kişiler hastalıklarını kontrol altına alabilirler.Kimi hastalar ilaç kullanmasalar bile çok fazla sorun hissetmez ancak kimisi en ufak bir durumda dahi ilaca ihtiyaç duyar. Astım bronşit hastalığına yakalanmış olan insanların gerek günlük hayatlarında gerekse çalıştıkları ortamda dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü özellikle de kimyasal maddelerin yoğun olduğu yerlerde çalışan kişiler çok şiddetli astım atakları ile karşılaşabilirler. Dolayısıyla yalnızca astım krizi geldiği zaman doktora gitmek, sorunu tam anlamıyla çözmez. İnsanların bu konuda tedbir alması, hastalığın şiddetini azaltacak ve yapılacak tedavi ile de çok büyük krizlerin önüne geçilmiş olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir