Aybaşı Nedir?

Kadınların vücutları ergenlik çağına ulaştıkları dönemden itibaren değişmeye başlar. Ve bu değişimlerin başında da her ay görülen aybaşı durumu gelmektedir. Rahimden belirli dönemlerde kan gelmesi ve oluşan bu kanlı sıvının dışarı atılması durumuna verilen bu ismi halk arasında âdet kanaması olarak da bilinmektedir. Kan görüldüğü an ile kesildiği gün arasındaki sayı, âdet zamanıdır. Bu zaman zarfı en az 3 gün en fazla 10 gün ile sınırlıdır. Genel olarak ise kadınların 21 günlük normal dönemleri bulunur. Kadınlarda 12 -15 yaş arasında başlayan aybaşı halleri, 45 – 55 yaşlarına kadar devam eder. Bu yaşlardan sonra kadınlar menopoz dönemine girerler ve aybaşı halleri kesilir, çocuk doğuramazlar. Ayrıca hamile ve loğusa olan kadınlar da aybaşı dönemi olmaz.

Kadınların aybaşı dönemleri aslında yumurtlama periyodunun da bir parçasıdır. Normalde pek çok kadında düzensiz olan bu dönem, çok az sayıdaki kadında düzenli olarak devam eder. Aybaşı dönemine girildiği zaman kadınların vücut sıcaklığı, nabız, hareket, tansiyon gibi değerlerinde değişimler meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra bu dönemde kan miktarında da değişimler oluşabilmektedir. Her ay meydana gelen âdet dönemlerinde kadınların kaybettiği kan miktarı ise 20 ila 60 gram arasındadır. Aybaşı problemleri kadınlar arasında sıklıkla görülür. Bu problemlerin başında ise âdet düzensizliği gelmektedir.

Sinir bozukluğu, stres, mevsimsel değişiklik gibi nedenlerden dolayı aybaşı düzensizlikleri görülebilir. Bu düzensizlikler 3 aydan fazla süre ile devam ederse kadınların mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir. Hormonal bozukluklar sonrasında meydana gelen âdet düzensizliklerinde ise bu dönemler oldukça ağrılı bir şekilde geçmektedir. Birçok kadın âdet dönemini düzenlemek adına doğum kontrol hapları kullanmaktadır. Ancak her doğum kontrol hapının içeriği aynı değildir. Doktor kontrolü olmadan kullanılacak olan doğum kontrol hapları kadınlara çoğu zaman faydadan çok zarar sağlamaktadır. Hatta bazı doğum kontrol haplarının içerisinde yer alan maddeler, kadınlarda amenore denilen duruma yani âdet kesilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı kadınlar âdet takvimlerine dikkat etmeli, gerekli gördüğü durumlarda mutlaka doktor kontrolünde gerekli olan tedaviyi uygulamaya başlamalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir