Bağışık Sistemini Güçlendirmek İçin C Vitamini ve Çinko

En son gerçekleştirilen epidemiyolojik araştırmalar, ortalama olarak, yetişkinlerin yılda 2 ila 4 kez, çocukların ise 10 kez soğuk algınlığı yaşadığını göstermektedir. Bu, aynı zamanda bağışıklık sisteminin başarısız olduğu zamanlardır. Bağışıklık sistemi ise birçok sebeple zayıflayabilir. Yanlış beslenme, sabit bir yaşamın vücuda ciddi etkileri, yorgunluğa ek olarak uykusuzluk ve kirlilik bu sebepler arasındadır. Özellikle, kış aylarında sağlımızı etkileyen bu durumla savaşmak için çokça bitki çayları ve ilaçlar vardır. İşte kullandığımız bütün o tedavi şekillerinin ortak birer noktası var. Çinko ve C Vitamini!

Çinko ve C vitamini soğuk algınlığının önlenmesinde önemli etkilere sahiptir ve de vücuda olumlu etkileri ortadadır. Benzer etkiler göstererek birbirlerini tamamlarlar.

C Vitamini Bize Yardım Eder!

C vitamini açısından zengin bir beslenme düzeni ve C vitamininin besin takviyesi olarak kullanılması, bakterilere ve virüslere karşı savunma kalkanını güçlendirir. Kemik ve diş minesi gelişimine yardımcı olur. Ayrıca C vitamini, soğuk algınlığının rahatsız edici belirtilerinin azaltılmasında etkilidir. Bu da hastalığı çabuk atlatmamızı sağlar.

C vitamini, vücutta bulunan zararlı serbest radikallerin etkilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı, güçlü bir antioksidandır. Oksidatif stres; damar tıkanıklıklarına, kalp kaslarına olan etkileri ile felce veya kalp krizine neden olabilir. Ayrıca akciğer, kalın bağırsak ve mide kanseri gibi farklı kanser türlerinin oluşmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar; düzenli olarak, C vitamini açısından zengin yiyeceklerle beslenen ve yetersiz kaldığı durumlarda C vitamini takviyeleri kullanan kişilerde, kanser olma riskinin azaldığını ortaya koymuştur.

Ayrıca C vitamini, kalp ve damarları da korumaya yardımcıdır. Yapılan araştırmalar, C vitamininin tansiyonu normale çevirdiğini ve kalp hastalıkları riskini azalttığını bulmuştur. C vitamini, damarlarda biriken yağ sonucu oluşan kalp krizi riskini de azaltır.

Son olarak, düzenli C vitamini takviyeleri kullanan kişilerin, göz yapısına kan akışında artış görülmüştür. C vitamini katarakt hastalığına karşı da koruyucu etkilere sahiptir.

C Vitamini İçeren Bazı Yiyecekler: Narenciyeler, üzümler, maydanoz, brokoli, kara lahana, domates ve ıspanak.

Neden Çinkoya İhtiyacınız Var?

Çinko, protein sentezinde yer aldığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bir çok enzimin aktivitelerinde etkili olduğu için çok önemlidir. C vitamini gibi çinko da, soğuk algınlığının rahatsız edici belirtilerini azaltır. İyileşme sürecini kısaltır. En önemlisi de; düzenli kullanıldığında hastalığın önlenmesini sağlayabilir. Ayrıca çinko, soğuk algınlığı ya da grip sonrası tat ve koku alamama sorununa da iyi gelir. Çinko tabletlerinin, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde, antibiyotiklerden daha etkili olduğu belirtilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, virüslerden, bakterilerden ve mantarlardan kaynaklanan hastalıklara karşı, vücudun korunmasında önemli bir rol oynar.

Bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine ek olarak, çinko ayrıca sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde, saç dökülmesinin önlenmesinde, yaraların daha hızlı iyileşmesinde, serbest radikallerin zararları etkilerinin ortadan kaldırılmasında ve görüşün iyileştirilmesinde etkilidir.

Çinko İçeren Bazı Yiyecekler: Kırmızı et, kuruyemişler, yer fıstığı, kabak çekirdeği, sardalya balığı ve deniz kabukluları.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir