Bebek Ayakkabıları Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sizler pek fark etmeseniz de aşırı yürümekten ve ayaklarının sürekli ayakkabının içinde kalmasından dolayı bebeklerinde ayakları bazen şişer. Bu ve buna benzer sorunların yaşanmaması için bebeklerimize ayakkabı seçerken çok dikkatli ve seçici davranmalıyız.

Öncelikle ayakkabının esnek ve yumuşak olmasına dikkat edin. Bebeğiniz o ayakkabının içerisinde dengesini rahat sağlayabilmelidir. Yüksek ayakkabılar yerine yüksek olmayan zorlanmaya ve gerilmeye dayanıklı ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bebeğiniz için seçeceğiniz ayakkabıların tahriş etmeyen ve alerji yapmayan ayakkabılar olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz ayakkabı, bebeğinizin ayağını sıkmamalı ve hava alarak ayağın serin, rahat ve koku yapmaması sağlanmalıdır.

Bebeklere bot almak pek gerekli bir durum değildir aslında fakat yinede bebeğine bot almak isteyenler, bebeğin ayak ve bileğinin bot içerisinde rahat hareket edip etmediğini kontrol etmeleri önemlidir.

Bebeğinize ayakkabı alırken, ayağını zorlamamalı ve ilerde alışır şeklinde fikirleri aklınızdan çıkarın. Çocuğunuza uygun gördüğünüz ayakkabıyı giydirdikten birkaç adım yürümesini sağlayın ve bebeğinizin yüz ifadelerine dikkatlice bakarak ayakkabıyı alıp almama konusunda daha doğru bir karar vermiş olursunuz.

Bebek ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir :

  • Satın alacağınız ürün bebeğinizin ayağına uyumlu bir tasarıma sahip olmalıdır.
  • Bebeğinizin ayak çeşidine göre uygun bir ayakkabı tercih etmelisiniz.
  • Satın almayı düşündüğünüz ayakkabının taban kısmı geniş ve yumuşak olmalıdır. Bu bebeğinizin ayak sağlığı açısından oldukça önemli bir detay olarak gösteriliyor.
  • Bebeğinizin ayağını sıkmayan ürünler tercih etmeniz bu açıdan gayet önemlidir.
  • Kalitesiz bir deri ile imal edilen ürünler almaktan kaçınmalısınız. Bu ürünler bebeğinizin ayağını yan ve üst kısımdan sıkar ve zamanla oldukça zarar verebilir.
  • Bebeğinizin sağlığı açısından kaliteli markalara yönelmeniz doğru bir tercih olabilir.

Bebeklerin genel olarak sağlığı düşünüldüğünde ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Uzmanların uyarılarına göre bebeklerin iskelet sistemi tam olarak yerli yerine oturmadığı için eklem ve kıkırdak yapılarına zarar verecek ürünlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Bu nedenle bebeğiniz için geniş ve rahat ayakkabılar tercih etmeniz sağlık açısından daha yerinde bir tercih olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir