Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Beslenme, doğru seçimler yapıldığı takdirde fayda sağlayan bir eylemdir. Özellikle bebeklik döneminde büyüme ve gelişmenin baş döndürücü hızda olduğu yaşamın ilk yıllarında beslenme denen şey hayati bir önem arz etmektedir. Bebekler henüz kendi yiyeceklerini tedarik edemedikleri için bebeği besleme sorumluluğu ona bakım veren kişiye ait olacaktır.

Peki, bebek beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir? 

Yaşamının ilk 2 yılındaki bir bebeğin beslenmesinde anne sütü ön planda olmalıdır.

İlk 1 yıl diğer besinleri vermekteki amaç bebeğin çiğneme, yutma eylemlerini yapabilmesini ve farklı lezzetleri tadarak damak zevkinin zenginleşmesini sağlamaktır.

Bebeğe sunulacak gıdaların mümkün olduğunca en doğal formlarda olması gerekmektedir. Örneğin meyve suyu yerine meyve püresi onun yerine ise meyvenin kendisi tercih edilmelidir.

Bebeğe bir karışım hazırlanacaksa (sebze çorbası gibi) daha önce denenmiş ve alerjik reaksiyon göstermediğine emin olunan gıdalarla hazırlanmalı. Aksi halde alerjiye sebep olan gıdayı tespit etmek mümkün olmayacağı için ya hepsini birden vermeyi kesmek ya da tek tek verip hangi sebzeye karşı alerjisi olduğunu bulmaya çalışmak gerekir ki bu çok riskli bir şeydir.

Hazırlanacak olan karışım bebeğin damak tadına hitap edecek lezzette olmalıdır. Bunun için de sebzeleri rastgele karıştırmak yerine tat bakımından birbirine uyumlu olan gıdaları bir arada kullanmak gerekmektedir.

1 Yaşını doldurduktan sonra aile bireyleriyle aynı masayı paylaşacak yemek içme alışkanlıkları geliştirmiş olması beklenir.

Doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve hazır gıdalardan uzak tutmak ilerleyen yıllarda yaşayacağı sağlık problemlerinin önüne geçmeyi sağlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir