Bebek Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerin doğdukları andan itibaren gelişimini destekleyen ürün kaynaklarını sağlamalısınız. Bu süreçte en önemli besin anne sütüdür. Bebeklerin fiziksel ve bedensel gelişimini destekleyen hususlar, uzmanlar tarafından sıkça anlatılmaktadır. Anne sütünün yetersiz kalmasıyla birlikte, anne sütüne en yakın mamalar piyasada yerlerini almaktadır. Annelerin bebek gelişimi için öncelikle gebelik süreçlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu süreçte annelerin besin kaynağı ve omega3 bakımından zengin gıdaları tüketmeleri doğru olacaktır.

Bebeklerin anne sütünden yeteri kadar beslenmeleri söz konusudur. 6. aya kadar anne sütü ile desteklenen bebeklere, 6. aydan itibaren yumurta sarısı, peynir ve ek gıdalar verilebilmektedir. bebeklerin fiziksel gelişimi için aldıkları besin kaynakları çok önemlidir. Bu süreçte D vitamini de bebeklerin gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır. 15 dakika alınan güneş ışınları bebeğe ihtiyacı olan D vitaminini verecektir. Ayrıca yetersiz görünen durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği ek vitaminler devreye girecektir.

Bebek gelişimi sürecinde bebeğinizin aldığı kalsiyum miktarı oldukça önemlidir. Bebeğinizin kemik sağlığı açısından düzenli olarak kalsiyum ve D vitamini alması gerekiyor. Özellikle  bu süreçte annelerin besin değeri yüksek gıdalarla beslenmesi ve beslenme düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Bebeğin ve annenin sağlık açısından oldukça hassas olduğu bu dönemde zaman zaman doktor kontrolü yararlı olabilir. Bebeğiniz için aylık kontroller gerebilir. Uzun ve yorucu bir süreç olarak görülen bebek gelişimi süresince anne yakınları anneye manevi olarak destek olmalıdır. Zaman zaman günlük işler esnasında da yorulabilen anne adayları bu açıdan oldukça hassas bir dönemden geçiyor. Anneler bu dönem süresince sık sık dinlenmeli ve kendilerine vakit ayırmalıdırlar.

Anneler özellikle bu dönem içerisinde öğünlerine dikkat etmeli ve mümkünse gıda takviyesi almalıdırlar. Protein, mineral içerikli besinlere yönelmelidirler. Doktorların onayı durumunda vitamin hapları kullanabilmeleri mümkün. Tüm bunlarla birlikte doğal besinler tercih edilmeli, doğal olmayan besinlere yönelmemelidirler. Özellikle marketten alınan atıştırmalık besinler annelerin beslenme kalitesine zarar verebilir. Bunun dışında dışarıdan alabileceğiniz fast food yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Uygun doğal besinler ile birlikte sebze yemeklerine yönelmeniz yerinde bir tercih olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir