Bir İlişkiyi Yapan ve Yıkan Anlar Nelerdir?

İlişkilerimiz, bizim en çok sevgiyle anılan varlıklarımızdır. Sürekli bir emek sarf etmezsek, ilerlemezler. Sevdiğiniz biriyle, bir ilişki inşa ederken, belirli durumlardaki tepkilerimiz ilişkinin  kaderini etkileyebilir. İlişkiyi yapan ve yıkan anlarla ilgili fikir sahibi olmakta, kendimize karşımızdaki kişinin gözüyle bakmakta fayda var.

Her çiftin ara sıra kavga etmesi doğaldır. Bu kavgalar, ilişkinin, her koşulda hayatta kalabilecek olduğunu ispatlamak içindir. Uzun dönem ilişkilerinde bu çok görülür. Öyle ilişkiler vardır ki; geçen zaman ile beraber ayrılmak zorlaşırken, anlaşmazlık ve kavgalarda bir o kadar artabilir.


-Nicholas Sparks, Aşk Limanı

O ilk öpücük, ilk yürüyüş, ilk buluşma… Hatırlıyorsunuz değil mi? İşte bu anlar ilişkinizi kurmanızda yardımcı olan anlardır. Ama ondan sonra ne oldu? Bu küçük anlar gibi, belli durumlar partneriniz için kusursuz aşkı uyandırır, ya da  ona karşı çekim gücü azlığı hissedebilirsiniz. Bu anlarda, ikinizden biri değişik davranmaya başlar ve ilişkinin durumu tehlikeye girer! Uzun dönem, sevgi dolu bir ilişkiye sahip olmak için bu her bir an dikkatle ele alınmalıdır.


Tatlıkadınlar.com ekibi, dikkatle ele almanız gereken birkaç yapıcı ya da yıkıcı anları bir araya topladı.

İlk Tanışma

İlk tanışma her şeyi anlatır. Müstakbel partnerlerimizle ilk defa tanışmamız, ve söylenen sözler ilişkinin kaderi hakkında belirleyici olabilir. Aşırıya kaçabilirsiniz ve bütün konuşmayı ele geçirebilirsiniz ya da diğer insana da konuşması için eşit şans verin. Diğer insanı etkilemek için bir şeyler söylemeyin, anın önemli olduğunu göstermek için konuşun.

O İki Kelimeyi Söylemek

O iki sihirli kelime nefesinizi kesebilir. ‘Seni seviyorum’ demek ilişkiyi bir üst seviyeye taşır. Ama her zaman bir reddedilme riski vardır. Aşkınızın verdiği tepki belirleyici olacaktır. Cevap vermeleri biraz zaman alabilir ya da direk teklifi reddedebilirler. Eğer bir ilişki başlayacaksa ya da bitecekse ‘aşk’ faktörüne çok dikkat etmek gerekir. Partneriniz bu kelimeleri duyduğunda, bir süreliğine şaşırabilir, ama sonrasında alacağınız tepki sizin gözünüzde ilişki yapıcı da olabilir, yıkıcı da… Hımm? Gerçekten mi? Beni seviyor musun? gibi bir tepki alırsanız, bu her şeyi anlatır.

İlk Öpücük

Herkes ilk öpücüğünü hatırlar. Ama kaç kişi öpüşmeden önceki o garip anları hatırlıyor? İlk öpücük beklediğiniz bir şey değildir, fark yaratacak şey çiftlerin gözündeki tutkudur. Eğer tutku yoksa, o zaman öpücük anlık duygu patlamasından başka bir şey değildir. Öpücükten sonraki dakikalar da önemlidir. Öpücükten sonraki o küçük ipuçlarını aramaya devam edin.

Uzun Araba Yolculukları

Uzun yolculuklar romantik yolculuklarla eş anlamlıdır. Bir çiftin, güzel bir akşam boyunca yapacağı yolculuk, en sevgi dolu anlarını yaratabilir. Partnerinizin, sizin istikamet ve rota seçiminize önem verip vermemesi, karakteri hakkında birçok şey söyler. Eğer partneriniz yol seçimlerini size dayatıyorsa bu bir eksidir. Ayrıca siz de partnerinizin kime güvendiğini görürsünüz, size mi yoksa GPS’e mi?

İlişki Durumu

Bir çiftin yapabileceği en önemli duyuru, ilişkilerinin varlığıdır. Arkadaşlara ve ailelere çift olduklarını duyurmak, ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşımak demektir. Ancak, çoğu insan bu anda beceriksizleşir. Ya ilişkilerinin gizli olmasından memnundurlar ya da duyuruyu yaptıktan sonra alacakları tepkilerden korkarlar. Neden ne olursa olsun, sır olarak kalması gereken bir ilişkideyseniz, ondan çıksanız iyi olur.

Konuşmayı Yapmak

Sevgilinizle dünyadaki her şey ve herhangi bir şey hakkında konuşmanız ilişkiyi ilerletir. İlişkide yakınlık, hayat tecrübeleri paylaşıldığında artar. Erkeklerin genelde konuşacakları çok şeyleri olmaz. Genellikle daha az konuşmalarıyla bilinirler ve çoğu açılmazlar. Bu diğer partnerin aklında yanlış bir izlenim bırakabilir, ‘konuşmak’ kadar küçük bir şey ilişkiyi mahvedebilir. Belki de fazla üstüne gitmek yerine ihtiyacı olan zamanı tanımak gerekir.

‘Diğer’ Yanını Görmek

İlişkide bir kere, partneriniz hakkında her şeyi bildiğinizi düşünürsünüz. Ama sonra partnerinizin öteki tarafıyla, daha önce bilmediğiniz tarafıyla, tanıştırıldığınızda  gerçeğin yüzünü görürsünüz. Arkadaşlar içindeyken tamamen farklı bir insan olabilir. Diğer insanların önünde size nasıl davranıldığı, ilişkinizin geleceği hakkında karar vermenizde önemli rol oynar.

Büyük Adım

İkinizde ilişkideki mahremiyeti bir ileri seviyeye taşımaya karar verdiniz ve fiziksel olarak yakınlaştınız. İlişkideki her kişi için, bu büyük bir adımdır.  Geceden sonraki sabah çok önemlidir. Eğer bütün olayı ‘bir diğeri daha’ ya da ‘pişmanlık’ olarak görüyorsanız, bu ilişkiniz için çok tehlikelidir. Partnerinizden emin olana kadar, bu adımı atmak için acele etmeyin, çünkü bu çoğu ilişkinin duraksadığı bir andır.

Küçük Bir Yalan Söylemek

Millet , yalan yalandır! Küçük ya da büyük yalan diye bir şey yok. İnsanlar doğrunun olumlu karşılanmayacağını düşündüklerinde yalan söylerler.  İlişkiyi kurtarmak için yalan söylenebilir; ancak, herhangi bir yalan partnerde güven eksiliğine neden olabilir. Küçük yalanınızın ne zaman büyük bir yalana dönüşeceğini bilemezsiniz. Yalana bakmadan, partneriniz sizi yakalarsa, güven kaybolur, ve ilişki tehlikede olur.

Gerçek Sizi Göstermek

Her zaman en iyi kıyafetlerinizle görünüp, o hoş gülümsemeyi parlatamazsınız. Patates kızartması yerken parmaklarınızı yalamaktan hoşlanan biri olabilirsiniz, ya da evdeyken yeni şort giymek yerine eski pijamaları tercih eden biri olabilirsiniz. Bunlar partnerinizle zaman geçirmeye başladığınızda ortaya çıkan küçük şeylerdir. Eğer partneriniz sizi çekici bulduğu için sizinle birlikteyse,  bu zamanlardaki ifadeleri çok şey anlatır. Başka biri gibi davranmak zorundaysanız, bu ilişkinin nesi iyi? Ancak, partneriniz gerçek sizi görmekten mutluysa, doğru insana aşık olduğunuzu bilirsiniz.

Paylaşım Azlığı

Paylaşmak tam olarak ne demekse onu gösterir, ilişkideyken her  şeyi birbirinizle paylaşmak. Duygusal paylaşımı, yakınlığı, paylaşılan ve konuşulan hisleri, fikirleri, inançları, değerleri paylaşmayı içerir, kısacası hayatı birbirinizle paylaşmaktır. Bu ilişkide yakınlığı sağlayan en önemli maddedir.  Belki bu şeyleri daha önce yaptınız, ama son zamanlarda, bu çeşit bir paylaşım yoksa, yakında bir  sorununuz var demektir. Hissettiğiniz her şeyi paylaşmakla başlayın, ve aşkın yeniden gün ışığına çıktığını görün. Kendinize size en yakın olması gereken kişiye kapatmak yapılabilecek en yıkıcı hatalardan birisidir.

Eskilerle Karşılaşmak

Sevgilinizin, eski sevgilisiyle karşılaştığınız zaman ya da onlardan gelen bir mesajı ya da e-postayı okuduğunuzda her şey belli olur. O andaki tepkiniz sevgilinize olan güveninizi gösterecektir. Sizin güvensizlik, kıskançlık ya da şüphe hisleriniz ilişkinin geleceğini belirleyebilir. Sevgilinizin eski ilişkisi geçmişte kaldı, ve siz şimdiki ve aynı zamanda gelecekteki sevgilisisiniz. Bu davranışta bulunmak partnerinizle daha güçlü bir duygusal bağ geliştirmenize yardımcı olur.

Para Tartışmaları

Paylaşmak demişken; bu parayı da kapsar. Çift olarak, geleceğinizi korumak için müşterek yatırım yapmaya başlamak isteyebilirsiniz. Ama partneriniz, yatırım hakkında görüşlerinizle gerçekten ilgileniyor mu? Bu cevaplanması gereken bir soru. İkinizde müşterek yatırım yapmadan önce bir karara varmalısınız. Hükmediliyorsanız ya da para kaynağınız kötüye kullanılıyorsa o zaman, zilin sesini duymak zamanı demektir.

Küçük Kavgalar

Partnerinizle her gün, birinci sınıf olmayacaktır. Onunla bir konu hakkında küçük atışmalarınız olabilir. Ama burada önemli olan kavga sırasında ve sonrasında söylenen sözlerdir. ‘Üzgünüm’ demekte hiçbir yanlış yok, ama bunu yapan hep sizseniz, tekrar düşünmelisiniz. Kavgalar ilişkinin gelişmesinde basamak olarak görülmektedir. Bu kavgalar sırasında partnerinizi tanıma şansı bulursunuz. Eğer suçlama kısmı başladıysa, ilişkiniz yaralanacaktır. İlk kavganızdan sonra barışmak için takındığınız tavır ilişkinizi güçlendirmekte yararlı olacaktır.

Bağlılık Kelimesi

Erkeklerin bağlanmaktan korktukları herkesçe bilinen bir gerçektir, ama bu konuda, kızlar bile eşit derecede korkarlar. Partnerinize bağlanmak için zaman gerekmesi, moral bozucu olabilir. Partnerinize bağlanamazsanız, bittiğini söylemek daha iyidir. Bağlanmayı aceleye getirmek zorunda değilsiniz, ama bir noktada ya da ötekinde bağlılık gelmek zorundadır. Ve eğer bu noktada ‘Hazır değilim’ ya da ‘Kafam karışık’ gibi bir cevap alırsanız, bundan işareti alın.

Uzaklaşmak

Partneriniz bir soğuk bir sıcak mı davranıyor? Bazen sizinle aşırı yakın oluyor ve hayatındaki her şeyi paylaşıyorken bazı zamanlar sizin için hiç zamanı yok. Böyle bir davranışın sebepleri vardır. Büyük ihtimalle sevgiliniz aşırı stres altında. Sürekli bu davranışı konuşmak onu uzaklaştırabilir. Bunun yerine davranışındaki değişikliğin sebebini anlamaya çalışın ve ilişkiyi sürdürmek için destekçisi olmaya çalışın. Belki de size ihtiyacı olabilir ve bunun kendisi bile farkında olmayabilir.

Düğün Çanları

Evlilik, birinin ilişkide attığı çok büyük bir adımdır. Bu partnerinize hayat boyu bağlısınız demektir; ancak, çoğu çift bu noktada anlaşmazlığa düşerler. Siz onun hakkında tam tersini düşünürken, partneriniz evlilik için acele ettiğinizi düşünebilir. Evlilik ortak karar olmalıdır, eğer diğer kişi bu adım için hazır değilse, bu sizin için çağrıdır. Evlilik konusunu konuşun, ilişkinin çok erken zamanlarında değil, ama uygun bir zamanda ve partnerinizin tepkisindeki ipucuna dikkat edin.

Aileye Katkı

Bir ilişkide uzun süre olunca, aileye bir ilave yapmak isteyebilirsiniz. Çocuk yetiştirmek zor bir görevdir, ve bu katkıyı yapıp yapmamak çiftlerin ortak kararı olmalıdır. Birçok çift bir bebeğin ekstra sorumluluğunu almaya istekli olmayabilir. Ancak, bir kere bebek sahibi olduğunuzda, bebekle ilgilenmek için bütün gece uyanık kalmanız gereken zamanlar olacaktır. Bunu sıklıkla yapan siz misiniz? Sorumluluk paylaşılmıyor mu? Partnerinizin desteği olmadan çocuğunuzla ilgilenmek zorundaysanız, bu ilişkinizde stres yaratabilir.

Aksaklıklar

Her gün aynı olmayacaktır. Küçük sorunlarla karşılaşacağınız zamanlar olacaktır ve partnerinizin bu zamanlardaki tavrı  belirleyici olacaktır. Küçük arızalarla karşılaştığınızda size destek olmak için rahatlatıcı bir sarılma ya da öpücük veriyor mu? Ya da böyle zamanlarda sizi yalnız mı bırakıyor? Partnerinizi rahatlatmak, saygı hissine neden olabilir ve ona karşı aşkınızı arttırabilir. Bu umursadığınızı ve sevgilinizin yanında olduğunuzu gösterir. Böylece ilişkiniz daha da güçlenir.

Kayıp Zamanlar

Bugün, herkes kendi hayatıyla meşgul ve özel kişileri için zaman bulmak zorundadırlar. Partnerinizin önemli gününü önceden verilmiş sözler yüzünden unuttunuz mu?  Bu durum anlaşılabilir, ama bunu telafi ettiniz mi? Partnerinizi romantik bir tatile çıkararak biraz yalnız zaman geçirmek ilişkinize yoğunluk katabilir. Bu sadece kayıp anları telafi etmeyecektir, ayrıca ilişkinizdeki aşkı da arttıracaktır.

Dedikleri gibi, aşık olmak kolaydır, ama onu sürdürmek gerçekten zordur. Kolaylıkla kendinizi çift olarak ilan edebilirsiniz, ama bu kısa ve kritik zamanlardaki davranışlarınız ilişkinizin geleceği için belirleyici olacaktır. Bizim tavsiyemiz; sadece partnerinizi memnun etmek için başka biri gibi davranmayın. Eğer partneriniz sizi seviyorsa, hangi durum olursa olsun, ilişkiniz bütün sorunları aşar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir