Boğaz Yanması ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Yalnızca kış aylarında değil, yılın pek çok döneminde gerek viral gerekse bakteriyel enfeksiyonlar sonrasında boğazda şişmeler, kızarmalar, kaşınmalar ve yanmalar oluşmaya başlar. İlk dönemlerde pek fazla kişileri etkilemeseler de daha sonrasında boğaz yanmasının meydana gelmesi ile birlikte kişiler günlük hayatlarını zor bir şekilde yaşamak zorunda kalıyorlar. Yanma ve öksürük sorunları ile karşı karşıya kalacakları zaman ilaç ya da antibiyotik kullanmak yerine bitki çayları kullanabilirler. Çünkü antibiyotikler yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Aksi bir durumda antibiyotikler virüslerin çok daha güçlenmesini sağlayacak ve enfeksiyonların iyileşmesi de güçleşecektir.

Yapılmış olan araştırmalarda da görülebileceği üzere öksürük ya da boğaz yanması sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler, adaçayı, papatya ya da okaliptüs çaylarını içtikleri takdirde kısa süreler içerisinde oluşan sorunlar ortadan kalkacaktır. Bu çaylar öncelikli olarak tahriş olduğu için ağrı ve yanmaya neden olan boğaz çeperi üzerindeki mukozaya benzer tarzda bir tabaka oluşturur ve bu sayede çok daha fazla tahriş olması da engellenmiş olacaktır. Ayrıca boğazda oluşan iltihaplanma hafifleyecek ve bağışıklık sistemine yardımcı olunacak. Böylece boğazda oluşan ağrı azalırken hastalıkların geçme süresi de hızlı bir şekilde kısalmaya başlayacaktır. Yukarıda yazılan çayların yanı sıra meyan kökü ve karaağaç çayı da son dönemlerde etkisi ile insanların dikkatini çeken bitki çayları arasında yer alıyor.

Bitki Çayları Nasıl Hazırlanmalı?

İnsanlar boğaz yanması ya da öksürük için bitki çayı hazırlamak istedikleri zaman bitkileri kaynatma yoluna gidiyorlar. Halbuki bu durum sonrasında bitkilerin içerisinde yer alan bütün özellikler öldürülmüş oluyor ve insanlar yalnızca aromalı sıcak su içmiş oluyorlar. Bitkilerin faydalarının vücuda etki etmesi için bitkileri suyun içinde haşlamak yerine bir demliğe ya da bardağa bitkiler koyulmalı, daha sonrasında üzerine kaynamış su eklenmeli ve çayın demlenmesi beklenmelidir. Çay demlendikten sonra aşırı sıcak bir şekilde içildiği takdirde boğaz ağrısına iyi gelmediği gibi tahriş olma riski de ortaya çıkacaktır. Bunu engellemek adına çay demlendiği zaman bir süre bekletilmeli ve çay ılındıktan gerek sade gerekse balla tatlandırıldıktan sonra içilmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir