Brokoliyi Çiğ Yemenin Faydası Var Mı?

Sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan faydalı vitamin ve minerallerin büyük bir kısmı, bu besinler pişirildiği zaman ortadan kayboluyor. Özellikle de son dönemlerde beslenme uzmanlarının büyük bir kısmı, sebzelerin mümkün olduğu kadar çiğ bir şekilde tüketilmesi gerektiğini söylüyor. 45 derece ve üzerindeki sıcaklık ne yazık ki yiyeceklerin yapısında yer alan ve sindirime yardımcı olan enzimler yıkılmaya başlıyor. Bir zaman sonrasında da bu enzimlerin eksikliği sindirim sorunlarına, erken yaşlanmaya, kilo alımına ve yetersiz beslenmeye neden oluyor. Bunları engellemek için brokoli ve bunun gibi birçok farklı sebzenin mümkün olduğu kadar çiğ bir şekilde tüketilmesi gerekiyor.

İnsanların büyük bir kısmı nedense brokoli sebzesini yemek listelerinde kullanmasa da her geçen gün faydalarının ortaya çıkması ile birlikte artık insanların büyük bir kısmı gerek diyetlerinde gerekse günlük öğünlerinde bu sebzeyi kullanmaya başladılar. Tadı ilk tadıldığı zaman çok fazla gitmediği durumlarda insanlar çok az haşlayıp üzerine gerek farklı soslar gerekse zeytinyağlı soslar eşliğinde tüketebiliyorlar. Havuçta bulunandan çok daha fazla karoten bulunduğu söylenen brokoli, çiğ tüketildiği zaman faydaları çok daha fazla artıyor. Düzenli olarak tüketilen bu sebze mide, bağırsak, yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini de çok aşağılara çekiyor. Bunun yanı sıra B1, C vitaminlerini bünyesinde bulunduran sebze mineral ve demir eksikliğini gidermeye de yardımcı oluyor.

İçindeki Vitaminleri Öldürmeyin

Kalp hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırmaya yarayan brokoli, çiğ yenildiği zaman içerisindeki vitaminleri hızlı bir şekilde insanların vücutlarına ekliyor. Brokolinin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin her birinin kendi içerisinde var olan faydalar ise birbirinden değişiktir. Ancak brokoliyi çiğ olarak tüketemeyen kişiler, bu sebzeyi haşladıkları zaman suyunu kesinlikle atmamalılar. Çünkü brokolinin bütün vitamini haşlanan suyun içerisinde kalır. Bunun gitmesini engellemek için de brokolinin haşlama suyu gerek yemeklerde gerekse yapılacak olan sebze sularında değerlendirilebilir. Ancak brokoli yenirken dikkatli olunması gerekiyor. Gereğinden fazla tüketildiği takdirde vücuttaki iyot oranını düşürür. Bundan dolayı haftada en fazla 2 3 tüketilmeli, fazla tüketildiği zaman ise vücuttaki iyot oranını dengelemek için iyot tuzu alınmalıdır.

Leyla Demirci

www.TatliKadinlar.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir