Çocuk Beslenmesinde Yapılan Hatalar

Çocuk beslenmesinde yapılan bazı yanlışlar, çocukların beslenme alışkanlıklarını bozduğu gibi gereksiz ve boş kalorilerle iştahının kesilmesine sebep olmaktadır. Çoğu zaman çocuğu iyi besleme arzusu ile yapılan masum hatalar yanlışların üzerine yenilerini ekleyebiliyor.

bebek beslenmesi hata

Bazen 1 kalori 100 kaloriden çok daha fazla zararlıdır.

Kalorinin hangi yiyecek maddelerinden alındığı çok önemlidir.

“Yesin de ne yerse yesin” mantığı ile hareket etmek zarardan başka bir şey sağlamaz.

Bisküvi, kek ve içinde % 5-10 gibi çok düşük oranda meyve içeren hazır meyve suları, abur cuburlar niteliksiz kalori içerirler. Bu gıdalar çocuğun besin ihtiyacını karşılamayacağı gibi, gün içerisinde alması gereken kalori limitini doldurarak gün içerisinde yemesi gereken sağlıklı besinler için de yer bırakmaz.

Meyve suyu yerine meyve

Çocuğunuzun 1 bütün portakalı yemesindense 1 bardak portakal suyu içerek 2 portakalı tüketmiş olması çok daha iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak gerçekte portakalı sıkmadan posalı olarak tüketmesi çok daha sağlıklıdır.

Üstelik 1 bardak portakal suyu içerek ihtiyacı olandan fazla portakal yiyerek bir başka besini yemesine engel olacaktır.

Tek öğüne yüklenmek

Çocukların günlük ihtiyacı olan kalori miktarı bellidir. İhtiyacını tamamladıktan sonra yemek yemeyi reddedecektir. Örneğin sabah kahvaltısında pekmez, tereyağı, bal, kaymak, ceviz, fındık gibi yoğun yağ içeren bir karışım yiyen bir çocuk günlük alması gereken kaloriyi tek öğünle tamamlamış olacaktır.

Çocuğu yeterli ve sağlıklı beslemek için her besin grubunu güne ve haftaya dengeli bir biçimde dağıtmak önemlidir. Tek bir öğüne ya da tek bir güne sığdırmaya çalışmak hata olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir