Çocuk Gelişiminde Emeklemenin Önemi

“Hayatlarının ilk birkaç yılında olan çocukların nasıl öğrendiğine bir bakın; kendi kendilerine öğrendiklerini görürsünüz. Onları emeklemeleri, yürümeleri, konuşmaları ve kendi bedenlerini kendileri kontrol etmeyi öğrensinler diye kendi hallerine bırakırız. Bunların çoğu, ailelerin yardımı olmadan gerçekleşir.”

Bebeğinizin, etrafındaki her şeyi, ilk keşfetme çabası, sadece sizin onun etrafında dolaşıp düştüğü zaman yardım etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Doğanın kanunu gereği bebeklerin yürümeye, koşmaya veya zıplamaya başlamadan önce dört bir yanda emeklemeleri gerekiyor. Hatta çok iyi bildiğimiz “ Yürümeye başlamadan önce emeklemek gerekir.” sözü de buradan türemiştir, öyle değil mi?

Yürümeye başladıktan uzun süre sonra bile kendilerini güvende hissetmedikleri zaman emeklemeye başlıyorlar. Bu fazın bebek gelişiminde ve büyümesinde önemli olduğu neden düşünülüyor? Bebeğinizi kucağınıza almadan önce, kucağınızda hoplatmadan önce ya da dizlerinizde pışpışlamadan önce burada anlatmak istenen noktaya kulak vermelisiniz.

Çocuk Gelişiminde Bir Dönüm Noktası: Emekleme

Basitçe açıklamak gerekirse; dizlerin, ayakların ve ellerin senkronize hareketi sonucu ortaya çıkan harekettir. Bebekler, özellikle kendilerini bacakları üzerinde itebildikleri zaman, yaklaşık 6-10 aylıkken emeklemeye başlarlar.

Wikipedia tarafından ’emekleme’; bacakların ve kolların dahil olduğu hareket türü, birçok insan tarafından öğrenilen ilk yürüyüş biçimi,  olarak tanımlanıyor.

Stil Farklılıkları:

Bebekler genelde, İleri geri hareketler ederek emeklerler. Ancak bazı bebekler, yürüme biçimine benzer şekilde çapraz da sürünebilir (sol kol-sağ ayak ya da tam tersi). Öteki taraftan bazıları da koordineli (sağ el-sağ ayak) sürünebiliyor.

Diğer stiller ise popo üstünde sallanma (bum scoot – oturur pozisyonda ileri-geri sallanma) ve yengeç yürüyüşüdür (iki eli ve tek bacağı kullanma). Bazıları ise; ellerini kullanarak karınlarının üzerinde (komando stili) hareket ederler, bazıları da kurbağa stilinde emeklerler, daha çok zıplarlar.

Ünlü çocuk psikologları son yıllarda “emekleme” ile alakalı bazı bulgulara ulaştılar. Bu bulgulara göre “emekleme”, esasen bebekler için son derece faydalı bir harekettir. Emekleme sadece bebeğin fiziksel gücünü geliştirdiği için değil aynı zamanda bebeğin denge ve kararlılığına katkıda bulunduğu için de çocuk gelişiminde dönüm noktalarından birisi olarak düşünülüyor.

Yukarıda bahsettiğimiz faydaları bir kenara, emekleme aynı zamanda bebeğin kaba ve ince motor hareketlerini geliştirdiği gibi; görsel ve duyusal algısının gelişmesine yardımcı olur.

Çocuk gelişiminde emeklemenin ne kadar önemli olduğu konusunda özet bir fikre sahip olduk. Bu durumda, çocuk gelişiminde emekleme üzerine detaylı bir tanımlama yapmanın bir zararı olmaz.

Aile Olarak Rolünüz : Bir ebeveyn olarak, dizlerinizin üzerine çöküp bebekle beraber evde emeklemeye hazır olmalısınız. Bebeğin etrafına oyuncakları saçmaktansa, onları etraftan toplayıp uzakta tutmak alışkanlığınız olsun.

Bu alışkanlık onları ileri doğru hareket etmeye ve oyuncağı almaya teşvik edecektir. Mümkün olduğu kadar bebeğinizi karnının üstünde tutmaya çalışın çünkü bu pozisyon onu ileri doğru hareket etmek için ayaklarını kullanmaya teşvik edecektir. Bebeğinizin, ilk önce sizin yüzünüzü görmesi ve hareket etmeye teşvik olması için bebeğinizin hizasında, onun önünde eğilmelisiniz. Ve bu noktada bebeğinizin etrafında onun yaralanmasına, canının yanmasına neden olabilecek keskin ve sert objeleri, görüş açısından (ve yakınından) uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.

Emeklemenin Bebeklere Faydaları

Kaba Motor Hareketlerinin Gelişimi: Kaba motor hareketleri gelişimi, bacak ve genel vücut gibi büyük kas gruplarının gelişimini içerir. Bebek emeklediğinde ileri gitmek için ayaklarını kullanması gerekir. Bu hareket, bacak ve gövde kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Emeklemek, kasların güçlenmesine yardım eder ve aynı zamanda bacakların denge ve dayanıklılığını sağlar.

İnce Motor Hareketlerin Gelişimi

İnce motor hareketleri, vücudun küçük kasları üzerindeki kontrolü için elzem olan el-göz koordinasyonu gelişimini kapsar. İnce motor hareketleri manuel (el becerisi) beceri gerektirir. Çocuğa, emekleme esnasında önüne çıkan objeleri aramasına yardım ederken ileride yazma, okuma ve dikiş yapabilmesini sağlayacak.

Omurga Biçimi: Bebek emeklemeye başladığında, bacakları üzerinde kendini ileri doğru itmeyi öğrenir. Bu hareket omurgasının gelişip güçlenmesini sağlar. İleride, bebeğin duruşuna bağlı ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını azaltır. Bir aile olarak, güçlü bir omurganın hangi sorunları ortadan kaldıracağı konusunda, sağlam bilgilere sahip olmanız gerekir.

Göz Gelişimi: Emeklerken bebekler, emeklediği yerdeki tüm her şeyin hareketini algılamasını sağlayan “dürbün görüşüne” sahip olurlar. Görüş açısındakileri hızla alabilmesi ilerde okuma ve yazma için eğitim gibidir.

Vestibüler Sistem Gelişimi

Çocuğun dengesini kurmasıyla ilişkilendirilen vestibüler sistemin, gelişimi desteklediği söyleniyor. İç kulak, bebek emeklediğinde ortaya çıkan hareketlerle uyarılır ve bu da bebeğin dengesini kurmasını sağlar.

Beyin Gelişimi: Beynin sol lobunun bedenin sağını, sağ lobunun bedenin sol tarafını kontrol ettiği bilinen bir gerçek. Emekleme de her iki bacağın da art arda hareket etmesi ile gerçekleşir. Bu da çapraz bağ oluşturarak, beynin sağ ve sol loplarının beraber çalışması sağlar. Bebek emeklediğinde, motor sinir dürtüleri iki hemisfer arasında inanılmaz bir hızda değişir. Bu sürecin yaşanması çocuğun ilerde not alırken dersi dinleyebilmesi, trafikte araba kullanabilmesi ve engel atlama koşularını gerçekleştirmesini sağlayan nörotik kanalın çalışmasını sağlar.

Bir Tavsiye: Yürüteçlere hiç ihtiyacınız yok. Bebeğiniz yürümek için herhangi bir aparata ya da yürütece gereksinim duymayacaktır. Onun ihtiyacı olan sadece sizden gelecek cesaret ve sevgidir. Bebeğiniz, dış dünyayı bir yürütecin değil kendi seviyesinde keşfetmek isteyecektir. Bebeğinizin doğal biçimde nasıl geliştiğini izleyerek keyifli vakit geçirin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir