Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken 6 Yiyecek

Diyabet hastaları için özel bir diyet olmamasına rağmen, daha sağlıklı beslenerek kan şekerini kontrol altında tutmak için bazı besinler tüketilebilir. Kahve ve tarçının diyabet riskini azaltmada ve kan şekerini kontrol altında tutmada etkili olduğu bilinmektedir. Fakat bu besinler tüketildiğinde, kesin çözüm verecek sihirli haplar olarak görülmemelidir.

Diyabet hastası kişilerin dengeli bir beslenme ve günlük yaşamlarına spor eklemeleri çok önemlidir. Ekmek gibi bazı yiyecekler, hemen kan şekerine etki yapar ve şekerin artmasına neden olur. Kepekli pirinç ya da kahverengi pirinç daha yavaş hazmedilir ve bu sebeple kana daha yavaş etki gösterir.

Sağlıklı bir diyet ve kan şekerini kontrol etmek için verdiğimiz 6 yiyeceği tüketebilirsiniz.

Yulaf Lapası

Sabahları yulaf lapası tüketerek her ne kadar kulağa hoş gelmiyor olsa da kan şekerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Yulaf, karbonhidrat olmasına rağmen içerdiği lifler sayesinde daha yavaş hazmedilir ve kan şekerinde hızlı artışa neden olmaz. Kan şekeri seviyesini kontrol etmek için kullanılabilir.

Bu kaliteli karbonhidratlar beyaz ekmekten daha besleyici ve enerji verici olmasının yanı sıra kilo vermenize de yardımcıdır. Kilo vererek kan şekeri kontrolünüzü kolaylaştırabilirsiniz.

Arpa, yulaf kadar popüler değildir fakat arpanın da hazmı kolay lifler içerdiği bilinmektedir. Arpa, kan şekerini kontrol etmek için faydalıdır. Arpa ve yulaf gibi diğer tam tahıllar da diyabet hastası kişilerin tüketmesi gereken yiyecekler arasındadır.

Kaçırmayın: Hamilelik Döneminde Diyabet ve Beslenme

Brokoli, Ispanak ve Yeşil Fasulye

Uzmanlar beslenme düzeninize brokoli, ıspanak ve yeşil fasülye gibi düşük nişasta içeren gıdaları eklemenizi tavsiye etmektedir. Bu yiyecekler yüksek lif içermesine rağmen düşük karbonhidrat içermektedir. Bu sebeple diyabetli kişilerin tüketmesi faydalıdır.

Diğer taraftan, bezelye, patates, mısır ve balkabağı gibi gıdalar nişasta içerir. Bu gıdaları beslenme düzeninizden çıkarmanıza gerek yoktur. Diğer besleyici öğeler sebebiyle tercih edilebilirler fakat dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Nişastalı gıdalar kan şekerini hızlıca arttırdığı için daha küçük porsiyonlarda tüketilmelidir. Sebzelerin diyabet hastaları için daha sağlıklı olduğuna dair bulgular bulunmaktadır. Bilim adamları tip 2 diyabet hastalarının düşük yağ oranına sahip vejeteryan beslenme düzeninin kan şekerini kontrol etmekte faydalı olduğunu belirtmektedir. Genel olarak, beslenme düzenine daha fazla sebze ve meyve ekleyen kişilerin daha fazla kilo verdiği ve kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Şeker hastalarının kalp hastalıkları geliştirme oranı daha fazla olduğu düşünüldüğünde kan şekerini kontrol etmek daha büyük önem taşımaktadır.

Çilek

Bazı şeker hastaları çilekte bulunan şeker sebebiyle çilek yemekten uzak durmaktadır. Fakat bir avuç çilek şekeri hızlıca çıkarmadığı için sağlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Bisküvi ve diğer tatlı atıştırmalıklardan daha sağlılık bir gıdadır. Kalorisi düşüktür ve çok az karbonhidrat içerir. Lif ve su oranı fazla olan çilek daha fazla tok hissettirir. Şeker hastaları ne kadar uzun süre tok hissederlerse o kadar daha az karbonhidrat tüketirler.

Kaçırmayın: Acai Üzümü ve Faydaları

Somon ve Yağsız Etler

Yüksek protein oranına sahip etler, kan şekerini karbonhidratlar kadar fazla arttırmaz. Doğru miktarda yendiğinde, balık, kemiksiz tavuk göğsü ve diğer yağsız et çeşitleri diyabet hastaları için doğru gıdalardır. Özellikle somon içerdiği kalp için yararlı omega-3 yağ asitleri sebebiyle tercih edilmelidir. Ayrıca et, insülinin doğru şekilde kullanılmasına ve vücudun karbonhidratları daha iyi kullanmasına yardımcı olan kromium minerali içerir. Bazı tip 2 diyabet hastaları, kromium takviyeleri kullanmaktadır fakat uzmanlara göre, bu takviyelerin tam olarak etki ettiğine dair bulgular yetersizdir ve kişisel ihtiyaçlara uygun karar verilmesi için doktora danışılması gereklidir.

Maden Suyu

Maden suları, yemeğin fazla kaçırıldığı günlerde kullanılmanın yanı sıra şekersiz içeceklerdir. Bu mineral bakımından yüksek içecekler farklı tatlarda sunulur. İstenildiği zaman tüketilmeye hazır bu içecekler karbonhidrat ya da kalori içermediği için sadece kan şekeri için değil aynı zamanda kilo kontrolü içinde faydalıdır.

Tarçın

Tarçın insülin gibi kan şekerini dengeleyeci etkisinden dolayı haberlere konu olan bir baharattır.

Almanya’da yapılan bir araştırmada, rastgele seçilmiş 79 tip 2 diyabet hastası üzerinde 2 grup olarak araştırma yapılmıştır. 4 aylık süreçte, 1. Grup günde 3 kez tarçın özü denebilecek tabletler kullanmış, 2. grup ise plasebo olarak adlandırılan sahte ilaçlar kullanmıştır. Araştırma sonunda tarçın tabletler kulanan grubun açlık kan şekeri %10.3, diğer grubun ise  %3.4 oranında düşmüştür. Bu araştırma ile uzmanlar, kan şekerini kontrol etmekte zorlanan şeker hastaları için tarçın tabletlerinin etkili olabileceği sonucuna varmıştır. Yine de doktorların kan şekeri kontrolü için tarçın tavsiye edebilmesi için bu konuda daha fazla çalışma yapılmalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir