Erkeğin Beden Dili Nasıl Anlaşılır?

Erkekleri anlamak ve çözmek zordur. Bunun sebebi bir günde erkekler kadınlardan on üç bin kelime daha az kullanır.

Erkekleri çözmek zor olsa da, imkansız değildir. Belirli bir süre sonra, alışkanlıklarından ve yaptıklarından beden dilini çözebilir, aslında ne demek istediğini kelimler olmadan da anlayabilirsiniz. Her ne kadar her istediklerini kelimeler ile anlatamıyor olsalar da erkekler, beden dilleri ile demek istedikleri her şeyi anlatabilirler.

İşte erkeğin beden dilini anlamak için bazı ipuçları;

  • Erkekler ve Beden Dili

Öncelikle bilmeniz gereken şey erkekler beden dilini anlamak ve anlamlandırmak için beyinlerinin farklı bir bölgesini kullanır. Bu sebeple kadınlar kadar beden dili anlama konusunda başarılı değildir.

Araştırmacılar erkeklerin çoğu zaman kadınların ilk hoşlanma belirtisini kaçırdıklarını belirtmektedir. Bir kadın, erkeğin dikkatini çekmek için en az 3 kez erkeğe bakmaktadır.

Kadınlar, beyinlerinin daha büyük bir bölümünün aktif olması sebebiyle beden dilini anlama konusunda daha başarılıdır. MRI cihazında yapılan testlerde kadınların 14-16 beyin bölgesi aktif iken erkekler sadece 4-6 bölgeyi kullanmaktadır.

  • Erkekler, Kadınlar ve Yalan

Kadınlar ve erkekler farklı şekilde yalan söyler. Bunun sebebi, kandırma sebeplerinin kadınlarda ve erkeklerde farklı işliyor olmasıdır.

Erkeklerin yalanları daha güçlü, daha ilginç ve daha başarılıdır. Kendiler hakkında diğer şeylerle karşılaştırıldığında 8 kat daha fazla yalan söylerler. Kadınlar kendileri hakkında az yalan söyler. Kadınlar etrafındaki kişilerin duygularını korumak ve kendileri hakkında daha iyi hissetmeleri için yalan söylerler.

  • Erkekler Uygunluğu Sever

Erkekler hangi beden dili hareketini en ilginç bulur? Uygun olmak. Araştırmalar, erkeklerin flört etme ve flört etmeye hazır olma işareti gösteren kadınları, bulundukları yerdeki en güzel kadından daha çekici bulduğunu göstermektedir.

Flört davranışları;

-Gülmek

-Etkileyi bakışlar

-Kollarını çapraz yapmamak

-Ellerini ceplerine sokmamak

-Kadınsı bir beden dili kullanmak

-Çekici Bakışlar(gözlerden ağza ve vücuda doğru bakmak)

-Diğer kişiye doğru hafif yakın durmak

Kadınların Erkekte En Sevdiği Yer Nedir?

Bacaklar, kalça, göğüs ya da kollar?

Cevap: Bir çok kadın erkekte en çok sevdiği yerin kalçaları olduğunu belirtmiştir. Kalçalarınıza bakan bakışlar görürseniz muhtemelen mesajı aldınız.

  • Erkek Çekiciliği

Erkeklerin ayak parmakları, çoğu zaman ilgilendikleri kişiye doğru durur. Çekicilik üzerine yapılan psikolojik bir araştırma(1), bilinçli olmadan ilgilendiğimiz, bize çekici olan kişilere doğru ayaklarımızı çevirdiğimizi ve gitmek istediğimiz yönü ayaklarımız ile gösterdiğimizi ortaya koymuştur. Bir grup kişinin bir arada olduğu yerlerde, erkeklerin ayaklarının ne tarafa doğru olduğuna bakın. Bunu, iş yerinde kimin lider olduğunu anlamak için de deneyebilirsiniz. Ayaklar, genellikle ’alfa’ olarak gördüğümüz kişiye doğrudur.

  • Erkekler Neden Fazla Yer Kaplar

Araştırmalar(2) erkeklerin neden uçaklarda kol tutacaklarını, masanın altındaki alanı ve belkide yataktaki boşluğu bile neden doldurmaya çalıştıklarının biyolojik bir nedeni olduğunu ortaya koymuştur. Bacakları ve kolları açarak oturmak genellikle bölgesel üstünlüğü ifade eder. Diğer bir deyişle, kollarımız ve bacaklarımızla ne kadar fazla yer kaplarsak aslında o bölgenin bizim olduğunu ve gücümüzün ne kadar fazla olduğunu göstermeye çalışırız. Erkek bunu genelde güç ve baskınlık göstermek için yapar.

Erkekler vücut dilleri ile sözlerden fazlasını anlatabilir. Umarız tüm bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz!

Kaynaklar:
1. Knights, BJ. Alpha Body Language. N.p.: Amazon Digital Services, 2013. Print.
2. Navarro, Joe, and Marvin Karlins. What Every BODY Is Saying: An Ex-FBI Agent’s Guide to Speed-reading People. New York, NY: Collins Living, 2008.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir