Eşiniz Sizinle Gerçekten Mutlu Mu?

Eşinizin sizinle birlikte olmaktan gerçekten mutlu olup olmadığını merak ediyor musunuz? İşte size emin olmanız için 12 yöntem.

Eşlerden birisi, evliliğin sorunsuz ilerlediğini ve mutlu olduklarını düşünürken, diğeri bir anda evliliğin sona erdiğini söyler. Patlama sendromu olarak bilinen bu durum; aslında işlerin gerçekten de yolunda olmadığını gösterir. “Hayır” demeyi isterken “evet” demek, itiraz etmek isterken, sessiz kalmak, reddetmek isterken kabullenmek içten içe birikir ve derinlerde patlamaya hazırlanan bir volkana dönüşür. Belli belirsiz bir soğuma ya da nefret ile sıcaklık iyice yükseldiğinde patlama meydana gelir.

Birçok eş, bu beklenmedik patlama ile hayat arkadaşını, şaşkınlık ve nefretin olduğu bir anlamsızlıkta bırakır. Çocuklar, ailenin devamı olan anne-baba ve kardeşlerde oluşan istenmeyen zararlar acının artmasına neden olur. Eşler arasındaki sorunlar su yüzüne çıkamadığından müdahale için geç kalınmış bir durumdur. Müdahaleyi zamanında yapabilmek için sorulması gereken soru:

Eşinizin evliliğinizde gerçekten mutlu bir taraf olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Eşinizin evliliğinizde mutlu olup olmayacağı size bağlıdır. Aşağıdaki 12 madde size uyuyorsa eğer eşiniz evliliğinde mutlu demektir.

Onu fark ettiğinizi, onu takdir ettiğinizi ve ona garanti gözüyle bakmadığınızı hissetmeli. Araştırmalar erkeklerin takdir edilmeyi evliliklerinde bir mutluluk ölçüsü olarak gördüklerini ortaya koymuştur.

Eşiniz, yargılanmadan ya da eleştirilmeden kendi istediği gibi davranabileceğini bilmeli. Bu gibi kendini ifade eden iletişim biçimlerinin bilinmesi, güven ve bağlılık oluşturduğu için önemlidir.

Cinsel hayatınızda onu ne kadar istediğinizi görmeli. Cinsellik ne kadar mutluluk verici olursa olsun, sadece eğlenen tarafın kendisinin olduğunu düşünmesi uzaklaşmasına neden olur.

Sizinle birlikteyken mutlu olduğunu görmeli. Yatak odasının dışında ona olan ilginiz (övgüler, kucaklaşmalar, ona dokunuşunuz ve “seni seviyorum” demeniz) eşinizi kendisi hakkında mutlu hissetmesine neden olur ve sizi ona sevdirir.

Eşinizi, kendisi olduğu için sevdiğinizi, kabul ettiğinizi ve kötü hareketlere müsamaha göstermeyeceğinizi bilmeli. Sevginizin gerçek olduğunu bilerek buna saygı gösterir ve bunun karşılıklı kabullenmeye bağlı olmadığının bilir.

“Muhtaç” durumda olmasanız bile ona ihtiyacınızın olmasını sever. Sağlıklı ilişkilerde eşlerin birbirlerine ihtiyaç duyması gereklidir fakat muhtaç durumda olmak kaçmak için bir neden olarak görülür.

Eşiniz, onun yanında güzel görünmek için çaba sarf etmenizi sever. Eşiniz bir manken ya da Hollywood ünlüsü gibi görünmenizi beklemez fakat ona ve ilişkinize değer verdiğinizi göstermek için kendinize baktığınızı görmek ister.

Sizin saygı duyduğunuzu ve hayran olduğunuzu hissetmek ister. Saygı olmadan maalesef sevgi olamaz. Eşlerin birbirlerine hayran olması özgüvenin oluşması için gereklidir. Böylece cinsel ve duygusal olarak birbirinize daha iyi bağlanabilirsiniz.

Eşinize sinirlendiğinizde aşağılanmış ya da küçük düşürülmüş hissettirmeyin. Sinirlendiğinizde bunu kişisel bir saldırıya dönüştürmeyin. Aşırı savunmacı bir tavır takınmasına neden olmak yerine sizin nedenlerinizi dinlemek için daha açık olmasını sağlamaya çalışın.

Eşiniz, ailesine karşı iyi davranmanızı takdir eder. Kimse ailesini ve daha birçok sorunu seçme şansına sahip değildir. Bu gerçeği anlamak için gerçekten çaba sarf ettiğinizi gördükçe size saygı duyar ve daha fazla değer verir.

Eşiniz, geçmişi unutabildiğinizi görmeli. Olanlar için kin beslememeli, olanlardan skor tabloları oluşturmamalı ve sürekli olanları hatırlatmamalısınız. Bu şekilde evliliğin daha kırılgan bir yapıdan çıkarak esnek bir yapıya sahip olur ve birlikte geleceğe umutla bakabilirsiniz.

Eşiniz, sizin en önemliniz olduğunu bilmeli. Biraz geride kaldığında ve herhangi bir durumda size ihtiyacı olduğunda, ne olursa olsun orada olduğunuzu bilmek ister.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir