Gebelikte Kilo Alımı

Gebelik döneminde birçok kadının en büyük korkularından bir tanesi, kilo alımıdır. Bazı kadınlar bu durumu olduğundan çok daha büyük bir durummuş gibi gösterse de aslında belirli bir aralıkta alınacak olan kilo, normal olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kadınlar gebelikte kilo alımı konusunda belirli sınırlar dahilinde gerekli olan gıdaları almalıdır.

gebelik

Normal bir hamilelik sürecinde ilk 3 ayda yalnızca 1 kilo alınır. Daha sonrasındaki 3 aylık dönemlerde ise 5’er kilo alınır ve hamilelik süresi boyunca 11 kilo alınmış olur. 15 kiloya kadar olan artışlar, normal olarak kabul edilir.

Ancak 9 kilodan az, 15 kilodan çok olan durumlar beraberinde çeşitli sıkıntıları da getirmektedir. Çünkü çoğu zaman kadınlar gebelikte kilo alımı konusu akla geldiğinde her şeyi yiyebileceklerini düşünürler. Fakat böylesine bir durum sonrasında anne adayı gereksiz yere kilo alır ve hareketleri kısıtlanır. Bunun sonucunda ise varis, çatlak gibi sorunlar meydana gelir.

Böylesine sorunların meydana gelmesini engellemek için gebelikte kilo alımı konusunda dikkatli olunmalı ve hamilelik süresince kilo kontrolüne dikkat edilmesi gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir