Goji Berry ile Kilo Vermek için 4 Sebep

Goji berry, ‘kurt üzümü’ olarak da bilinen, parlak kırmızı meyvelerdir. Çin, Moğolistan ve Tibet’e özgü bir meyve olmasına rağmen, kilolar ve sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, Türkiye ve diğer ülke pazarlarında da yaygınlığı giderek artmaktadır. Özellikle doğal yollardan kilo vermek isteyenler için tercih edilen bir meyvedir. Eğer siz de hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak istiyorsanız, diyetinize lezzetli goji berry meyvesini de dahil etmeyi düşünmelisiniz.

1.Düşük Glisemik indeksi (GI)

Glisemik indeks; yiyeceklerin hangi hızlarda glukoza ve kan şekerine dönüştüğünü ortaya koyan bir ölçektir. Diyabetik -şeker hastası- olmamanıza rağmen, glisemik indeksi düşük yiyecekleri tüketmelisiniz. Bu tarz yiyecekler vücudunuzun, şeker tüketme isteğini azaltır ve bu sayede fazla kilo alımına engel olmaya yardımcı olur. Goji berry; diğer meyvelerle karşılaştırıldığında 29 ile daha düşük Gİ skoruna sahiptir.
Elmaların Gİ skoru 38,
Karpuzların Gİ skoru 72’dir.
Muzlar, 25 Gİ skoru ile goji berrylere yakın bir seviyeye sahiptir.

2. Yüksek Lif İçerir

Düşük Gİ skoru, goji berry ve muzun tek ortak yönü değildir. Kurt üzümü de, muz gibi %21 oranında lif içerir. Unutmayın, yüksek lifli yiyeceklerin yarattığı tokluk hissi uzun sürer. Hem sağlığınız hem de kilo almamanız için lif içeren yiyecekleri daha çok tüketmeli ve diyetlerinize ilave etmelisiniz.

3. Mineral Deposu

Goji berry, lifli yapısına ek olarak, kilo vermeye yardımcı olan mineraller içerir. İçeriğindeki ‘kromium’ kan şekeri seviyesini kontrol eder. Yemeği biraz fazla kaçırdığınızda ya da diyetin dışına çıktığınızda, goji berry yiyerek tekrar dengeyi sağlayabilir ve kısa süre sonra ortaya çıkacak açlık hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, kromium kas oranını korumaya da yardımcı olur.
Egzersiz yaparken vücut yağlarınız yerine kas kütlenizin kalori yakmasına odaklanmalısınız. Kaslar kalori yakmada daha etkilidir ve kromium daha fazla kas çalıştırmanızı sağlar. Böylece egzersizlerinizin, kilolarınız üzerindeki etkisi daha fazla olur.
Kurt üzümünden alabileceğiniz diğer bir mineral kalsiyumdur. Kalsiyum kemik ve diş gelişimi için önemlidir. Yapılan çalışmalar, yüksek kalsiyum seviyelerinin, düşük yağ oranına sahip olmaya, yardımcı olduğunu göstermiştir.

4. Stres Azaltıcı

Diyetinizi goji berry ile zenginleştirerek, egzersiz yapma isteğinizi ve buna bağlı olarak kilo verme şansızınız arttırırsınız. Herbalistler ve bitki uzmanları goji berry meyvesini psikolojik rahatlatıcı olarak görürler. Bu psikolojik rahatlatıcılar, vücudun baskı altında dayanma gücünü arttıran doğal içeriklerdir. Egzersiz yaparken goji berry tüketmek dayanma gücünüzü, vücudun kan dolaşımını ve oksijenin etkili kullanımını arttırır. Diğer bir deyişle, goji berry tüketmeniz daha fazla egzersiz yapmanıza daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.
Sağlık örgütleri, goji berrynin kilo vermeye olumlu etkileri konusunda aynı fikirdedir. Doğru diyet ve doğru egzersiz ile birleştirildiğinde kurt üzümleri etkili kilo vermenize yardımcı olabilir.

Daha Önce Goji Berry Denediniz Mi?
Doğru! Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Goji Berry Diyetini Denediniz Mi? Sonuç :

You may also like...

1 Response

  1. Meral dedi ki:

    ben ürünü arifoğlu firmasından aldım çokta memnun kaldım şimdi birde orjinal rakabeti başlamış gojiberry de fakat anlamadım faydasını gördüğünüz ürün orjinaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir