Kilo Verdiren Goji Berry Suyu Nasıl Yapılır?

Ev yapımı goji berry suyu hem tazelik hem de besleyicilik açısından marketten alınanlardan her zaman bir adım önde olacaktır. İşte goji suyu yapmak için bazı ipuçları.

Goji berry suyuna sağlığa yararları açısından oldukça değer verilir. Goji meyvelerinden diğer adıyla kurt üzümünden hazırlanan bu su şimdi süpermarketlerde oldukça yaygındır. Ancak, bu suyu çok zorlanmadan evde de yapabilirsiniz. Taze, ev yapımı goji suyu marketten alınanlardan her zaman daha iyi olacaktır. Eğer evde goji suyu yapmakla ilgileniyorsanız, o zaman bu makale size bazı ipuçları ve kurallarla yardımcı olacaktır.

Goji Berry Suyu Faydaları

Goji suyu yapmak için tariflere başlamadan önce, goji suyu hakkında doğru bilgiye sahip olmalısınız. Bu meyveler genellikle  kurutulmuş formda ve koyu turuncu renginde bulunur. Önemli ölçüde  mineraller ve vitaminlere sahip olmasının yanında, ayrıca önemli mineraller, yağ asitleri, polisakkaritler, ve monosakkaridler, fitosteroller, karotenoidler ve önemli amino asitler bakımından zengindir. Goji suyu içmenin bağışıklık sistemini arttırdığı dolayısıyla enfeksiyonlaru engellediği söylenmektedir. Astım ve eklem iltihabı gibi hastalıklara sahip olanlar için enfeksiyon giderici yararlı özellikleri vardır. Ayrıca gözler, kemikler ve eklemler için iyidir. Riboflavin açısından zengin olması, besinlerin emilimlerini arttırır. Goji suyunun içinde bulunan antioksidanlar kanser ve kalp hastalıkları riskini düşürebilir. Bazı bölgelerde cinsel fonksiyonları arttırmak için kullanılır. Genel olarak gojinin sağlık ve uzun ömür için iyi olduğu iddia edilmiştir. Ancak, ticari olarak satılan goji suyu size dolu dolu besin ve yararları temin edemeyebilir. Bu yüzden goji suyunu evde hazırlamak her zaman daha iyidir. Doğru metodları biliyorsanız, bu o kadar da zor bir iş değil.

Goji Berry Suyu Yapmak

Taze goji suyu yapmak için, size iki bardak su, ¼ bardak kuru goji lazım. Tek yapmanız gereken dört ya da beş saat boyunca gojiyi suda bekletin. Bütün gece suda bekletmeyş de tercşh edebilirsiniz. Gojileri beklettiğiniz suyla birlikte karıştırın. Gojiyi öylece ya da süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Karışık gojileri süzmek için, tülbentle birlikte süzgeçe dökün. Süzgecin boş bir kap ya da tavanın üstüne koyduğunuzdan emin olun. Goji suyunu böylece ya da sabır otu gibi tatlandırıcılarla karıştırarak kullanabilirsiniz.

Diğer tercih gojiyi başka meyvelerle karıştırmaktır. Bunun için böğürtlen, ahududu, ya da elma kullanabilirsiniz. Yukarıdaki tarif durumunda, ¼ bardak istediğiniz herhangi bir meyveyi ve suda bekletilen gojileri karıştırın. Öylece ya da süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Goji karışımını süzüp bu suya başka meyvelerde ekleyebilirsiniz. Evde goji suyu yapmak için çeşitli seçenekler vardır. Bazı insanlar için, goji suyu meyveleri sulandırmak için kullanılır. Meyveyi sadece birkaç saatliğine suda bekletirler. Bundan sonra, meyveler sudan çıkartılır ve meyvelerin çıkartıldığı su tatlandırılıp kullanılır.

Yukarıda açıklananlar bu sağlıklı suyu yapmak için kullanılan birkaç basit metoddur. Gojiyle hazırlanacak içecekler için başka çeşitli tarifler bulabilirsiniz. O yüzden, böyle tarifleri toplayın ve onları evde deneyin. Böylece, gojinin yararlarından sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yararlanabilirsiniz. Fakat,goji suyunun ilaç etkileşimleri gibi yan etkileri olduğu söylenmektedir. Bu yüzden ölçülü kullanmak her zaman tavsiye edilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir