Grip – Nezle Nedir?

Kış ayları denildiği zaman insanların akıllarına genel olarak gelen şeylerin başında, grip ve nezle gelmektedir. Bulaşması kolay olan bu hastalıklar ne yazık ki çok hızlı bir şekilde yayılmakta ve kimi durumlarda kişilerin iyileşmesi düşünülenden fazla zaman almaktadır. çok hızlı bir şekilde bulaşan grip, özellikle de belirli yaş grubunun üzerindeki kişiler ile kronik rahatsızlığı bulunan insanları düşünülenden çok daha fazla etkiler ve bazı durumlarda ne yazık ki sonu ölümle sonuçlanabilir. Vücut direncini hızlı bir şekilde düşüren bu hastalık hava yolu ile bulaşabildiği gibi aynı zamanda hasta olan kişiler ile yapılacak temaslar sonrasında da grip virüsü sağlıklı insanın vücuduna girer. Virüs vücuda girdikten sonra 2 gün kuluçka süresi ardından da belirtilerini göstermeye başlar.

Birçok insan grip ve nezlenin aynı hastalık olduğunu düşünseler de bu oldukça yanlış bir bilgidir. Grip virüsü vücuda girip buraya yerleşirken nezle virüsü yalnızca burna ve soluk borusuna yerleşir. Solunurken alınan virüsler burun mukozasına yerleştikten sonra 3 günlük bir kuluçka dönemine girerler. Nezle, genel olarak soğuk algınlığı kategorisi içerisinde değerlendirilen bir hastalıktır. Genellikle çocukların nezleye yakalandığı söylense de bağışıklık sistemi güçsüz olan yetişkinler de sıklıkla bu hastalığa yakalanmaktadır. İnsanlar nezleye yakalandıklarında nefes alıp vermekte ve yemek yemekte zorlanırlar. Gribe oranla daha düşük olan ateşin yanı sıra burun tıkanıklığı ve hapşırmalar görülmeye başlanır.

Evde Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Gerek grip gerekse nezle doktora gidilmeden tedavi edilebilecek hastalıklardandır. Ancak tehlikeli olan grupta yer alan hastalar böylesine rahatsızlıklar ile karşılaştıkları zaman vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Bunun dışındaki kişiler, bol sıvı tüketmeye başlamalıdır. C vitamini almak, bu dönemde vücut direncini arttıracağından, hastalara sıklıkla tavsiye edilmektedir. Grip hastalığında genellikle yatak istirahatı verilmez. Ateş çok yükseldiği takdirde ateş düşürücü kullanmak gerekmektedir. Eğer ki bebek nezle olmuşsa ve 4 aydan küçükse ateş düşürücü kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeğin burnu temizlenmeli ve sıklıkla ılık banyo yaptırılmalıdır. Ateş yüksek olduğu dönemlerde kalın giyinmekten kaçınılmalı ve bu dönem içerisinde mümkün olduğu kadar sağlıklı insanlar ile temastan da kaçınılmalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir