Günde Kaç Bardak Yeşil Çay İçilmeli?

Japonya, Çin ve Hindistan’da çok uzun yıllardır içilen yeşil çay ne yazık ki diğer ülkelerde son dönemlere kadar varlığını istenilen ölçüde hissettirememişti. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında birçok farklı rahatsızlığın tedavi edilmesinde yardımcı rol oynadığının ortaya çıkması ile birlikte artık insanların büyük bir kısmı gündelik hayatlarında yeşil çayı kullanmayı alışkanlık haline getirdiler. Yeşil çayın en büyük faydalarından bir tanesi, hiç şüphesiz ki metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bundan dolayı da özellikle diyet yapanlar diyetlerindeki oranlara göre mutlaka yeşil çayı kullanmalıdır. Ancak yeşil çay yalnızca metabolizma için faydalı değil. Bununla birlikte düzenli olarak yeşil çay kullanmak grip belirtilerini ve soğuk algınlığını yok etmeyi sağlar.

İltihap ve ödemi engelleyen yeşil çay, normal çay gibi gün içerisinde sıklıkla kullanılamaz. Bazı kişiler günlük 10 12 fincan içilebileceğini söylese de bu çok zararlı bir davranış olacaktır. İlk defa yeşil çay içenler tadında bir değişiklik fark etse de zamanla bu tada alışmaya başlayacaktır. İlk defa bu çayı içecek olan kişiler, günde 1 fincan içmeye başlamalı, daha sonrasında en fazla günde 5 fincan olacak şekilde yeşil çay içimini arttırabilecektir. Ancak yeşil çay hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaların ilki, yeşil çay demlerken asla kaynatmamak gerektiği. Yani 1 fincan için 1 tatlı kaşığı yeşil çayı kaynamış suyun içerisine koyulmalı ve 2 ila 6 dakika arasında dinlendirildikten sonra süzülerek içilmelidir.

Kaynar bir şekildeyken içilecek olan yeşil çay sağlığa çok büyük zarar verecektir. Bunu engellemek adına mutlaka çayın ılık bir şekilde içilmesi gerekiyor. Normalde şekersiz bir şekilde içilmesi gereken bu çayı isteyenler bal ile tatlandırarak içebilir. Çayın etkisini arttırmak isteyenler ise yeşil çayı demledikten sonra içerisine ince bir zencefil dilimi, nane yaprağı ya da limon dilimi de ekleyebileceklerdir. Bu bitkiler bir taraftan çaya farklı bir aroma katarken diğer bir taraftan da çayın vücuda etkisini de arttıracak, özellikle de kilo vermek isteyenler yapacakları diyet ile birlikte bu çayı kullanarak istediği başarının yakalanmasını sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir