Hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmaların ardındaki mucizevi sır

Hamileliğin ilk üç ayı içinde (7-12 haftalar arası) hamile kadınların en az % 80’inde görülen bulantı ve kusmalar genellikle hamileliğin 4. ya da 5. ayında geçer. Peki, bu bulantıların bebeği koruyan fizyolojik bir sistem olduğunu biliyor muydunuz?

hamile bulantı

Bulantılar bir sıkıntı veya hastalık hali değil, aksine hem anneyi hem de bebeği, besinlerdeki doğal toksin ve mutasyon yapıcı zararlı maddelerden korumak için devreye giren bir mekanizmadır.

Bazı bitkiler ve sebzelerde doğal toksin maddeler vardır. Bu toksin maddeleri düşmanlarından korunmak için üretirler. Normal zamanda bu sebze ve meyveleri yiyen insanlar, karaciğerlerindeki bazı enzimler sayesinde, bu zehirlerden etkilenmezler fakat aynı durum anne rahminde gelişen embriyon için geçerli değildir. Onun için bu maddeler çok tehlikelidir.

Toksin riski taşıyan gıda ve sebzeleri, annenin yemesine engel olmak için hamileliğin özellikle en kritik dönemi olan ilk 3 aylık dönemde ortaya çıkan bulantılar sayesinde annenin dünyaya sağlıklı bir bebek getirme şansı da artmaktadır. Bulantıların en yoğun olduğu dönem (7.12. haftalar), embriyonun organlarının oluştuğu ve en fazla hassas olduğu dönemdir.

Hamilelikte salgılanan hormonlar beyin sapındaki kemoreseptörleri aktive eder ve bu bölge aşırı hassaslaşarak kanda çok az miktarda bulunan zehirleri keşfederek bulantı ve kusma hislerini harekete geçirir.

Bu açıdan bakıldığında bulantılar aslında sağlıklı bir hamilelik geçirildiğinin de bir göstergesi olarak kabul edilmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir