Hangi Meyve Kaç Kalori?

İnsanların büyük bir kısmı diyetlerinde ağırlıklı olarak meyve kullansa da yine kilo almaya devam ettiğinden yakınır. Halbuki kısa bir araştırma ile meyvelerde de tahmin edilenden fazla kalori bulunmaktadır. Ancak meyvelerin en büyük özelliklerinin başında, hiçbirinde kolesterol olmamasıdır. Yani insanlar gönül rahatlığı ile vücudunda en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren meyveleri gönül rahatlığı ile tüketebilmektedir. Beyindeki sinir hücrelerini geliştiren meyveler, aynı zamanda hafızayı da canlandırmaktadır. Muhteşem lif kaynağı olan meyveler bol miktarda antioksidan içermektedir ve aç karnına yendiği takdirde sindirimi kolaylaştırır. Meyvelerin büyük bir kısmında az kalori olsa da rejim yaparken bazı meyveleri daha az tüketmek gerekmektedir.

Hangi Meyve Kaç Kalori?

Kolesterolü ve kan şekerini düşürmesi ile bilinen kiraz, 100 gramında 70 kalori barındıran bir meyvedir. Kabızlık gideren kiraz, safra taşının dökülmesine yardımcı olmasının yanı sıra yüzdeki sivilcelerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. 100 gramında 65 kalori olan üzüm ise böbreklerin çalışmasını uyararak kalp atışını düzenler. Özellikle de siyah üzüm kabuk ve çekirdekleri ile yendiği takdirde hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Kansızlığı gideren üzüm aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırır. Kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı koruyan şeftalinin ise bir orta boyu 42 kaloridir. 15 kaloriye sahip olan kayısı ise kansızlığa iyi gelmekte ve özellikle de akciğer kanserinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sinirlerin rahatlamasına yardımcı olan bu meyve, sabahları aç karnına yendiği takdirde sindirim sistemine çok büyük yarar sağlar.

Kalın bir diliminin 43 kalori olduğu ananas, iltihaplanma riskini azaltmakta ve vücuttaki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. 37 kalori olan incir ise yüksek olan kan basıncını düşürmenin yanı sıra, kemik yoğunluğunu arttırır ve bağırsakları çalıştırır. Küçük bir elma ise 63 kaloridir. Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan bu meyve, öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Cilde parlaklık veren elma aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürme özelliğine sahiptir. En fazla kaloriye sahip olan meyvelerden bir tanesi olan muz ise 105 kaloridir. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olan bu meyve ülseri önler ve ülser nedeni ile oluşan yaraların tedavisine yardımcı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir