Hindistan Cevizi ve Faydaları

Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişen Palmiyegiller familyasından olan meyvesi yenilebilen bir ağaç türüdür. Meyveleri büyük ve yenilir, Hindistan cevizinin birçok türlü kullanım şekli mevcuttur. İçerisinde bulunan vitaminler ile birlikte birçok şekilde farklı alanlarda kullanımı sağlanabilmektedir. Sert kabuğunun altında Hindistan sütü denilen sıvı bulunur. Bu sıvının kapladığı bölümler ise meyve olarak kesilerek yenilebilir. Çoğunlukla toz haline getirilerek kullanılan Hindistan cevizinin içerisinde bulunan tanecikler kek ve pasta süslemelerinde bolca kullanılmaktadır. Ayrı olarak ilaç sanayiinde de kullanımı mevcuttur. Bu ağaçlar normal bir ömür hesabı ile hesaplandığında ortalama olarak 90-100 sene ayakta kalmayı başarabilirler.

Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer. Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Hindistan cevizi yağı, hafif bir yağ olması nedeniyle bütün dünyada çok fazla tercih edilen bir yağdır ve vücuda birtakım faydaları vardır. Beyin sağlığına oldukça iyi gelen hindistan cevizi yağı, beyin ve damar sağlığı için oldukça yararlıdır. Özellikle de Alzheimer hastalığının tedavisi için birebirdir. Hindistan cevizi yağı ayrıca safra kesesi ve böbrek hastalıklarına da iyi gelmektedir. Alınan ilaçların ve alkolün karaciğere vermiş olduğu hasarı da en aza indirgemekte oldukça faydalıdır. Görüldüğü gibi hindistan cevizi yağının yararları saymakla bitmiyor. Saça ve cilde çok faydalı olduğu için kozmetik ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

Kaçırmayın – Sağlık Dağıtan 10 Meyve

Boyalı ve yıpranmış saçlara, kuru ciltlere hindistan cevizi yağı uygulandığı taktirde oldukça olumlu sonuçlar görülmesi kaçınılmazdır. Saçta meydana gelen sedef hastalığı ve kepeklere de etkisi şaşırtıcı niteliktedir. Günde iki kaşık kullanıldığında zayıflamaya da önemli katkı sağlamaktadır. Son yıllarda kırışıklık tedavisi için kullanılmakta olan hindistan cevizi yağı, mucizevi özelliği nedeniyle kadınların vazgeçemediği yağlardan biridir. Unutulmamalıdır ki hindistan cevizi yağı, doğal bir mucizedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir