Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Palmiyegillerden bir bitki olan hindistan cevizi meyvelerinin ve bu meyvelerin yağının gıda olarak kullanım alanlarını sanırım bilmeyen yoktur. İçerdiği besleyici yağ asitleri sayesinde birçok hastalığa iyi gelmekle birlikte, en önemli faydaları hiperkolestrolü önlemek ve kilo kaybetmenizde yardımcı olmasıdır. Hindistan cevizi yağı sadece gıda olarak kullanılmakla kalmayıp cilt için de kullanımı giderek artan bir yağ çeşididir. Peki, bu yağ harici olarak ne için, nasıl kullanılır? Kısaca bahsedelim.

hindistan

Hindistan cevizi yağı özellikle saç ve cilt için kullanılan katı karakterli bir yağdır. Saçlara maske şeklinde üzerine bir poşet geçirilerek uygulandığında saç kırılmaları ve fazla saç yaptırmaktan kaynaklanan yıpranmaları düzeltmektedir. Diğer yandan saça kaybettiği nemi de geri kazandırmaktadır. İçeriğinde bulunan besleyici yağ asitleri sayesinde cildi daha parlak bir görünüme kavuşturması da kullananlar tarafından en çok beğenilen özelliklerinden biridir.

cilt

Hindistan cevizinden elde edilen yağın bir diğer kullanım şekli de cilt üzerine krem gibi uygulanması şeklindedir. Yine saça yapılan uygulamalarda olduğu gibi yağ cildi beslemekte ve çatlak, kuruma gibi şikâyetleri ortadan kaldırmaktadır. Hindistan cevizinden elde edilmiş yağı diğer yağlardan ayırt eden husus ise nemlendirici kremler gibi hareket etmesi yani cildi nemlendirip bunu yaparken yağlanma yapmamasıdır.

Yağın diğer kullanım alanları ise kaşlara ve ayaklara uygulanması şeklindedir. Yumuşak bir fırça ya da bir pamuğa dökülen yağ kaşlara hafifçe sürülmek koşuluyla yedirilir, daha sonra yine doğal bir sabunla temizlenmesi önerilmektedir. Bu uygulama kaşları parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmanın yanında, çeşitli kazalar sonucunda zarar görmüş, özellikle de hafifçe yanmış kaşların onarımı için de oldukça etkili olmaktadır.

 

Bir diğer saç için kullanma yöntemi için oldukça ilginçtir. Hindistan cevizi yağının saça uygulanması ile saç rengi açma işlemi de yapılabilmektedir. Bu şekilde saç renginizi açmanızın en önemli faydası ise oryal niteliğinde kimyasallar ile karşılaştırıldığında saça hiçbir kötü etkisinin olmaması, aksine besleyici rolünden ötürü faydalı olmasıdır. Hindistan cevizi yağını kullanacağınız yararlı tariflerin daha birçok tarifi bulunmaktadır. Hangi tarifi uyguarsanız uygulayın mutlaka yararını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak, tıbbi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir