İlk 1 yıl bebek beslenmesi

Bebekler dünyaya geldiklerinde çok hızlı bir fiziksel ve zihinsel gelişim gösterirler. İlk 6 ay bebek beslenmesinde anne sütünün tek gıda olduğunu göz önünde bulundurursak, anne sütünün bebeğin gelişimindeki önemini daha iyi anlayabiliriz. Her ne kadar ilk 6 ay anne sütü şart dense de aslında bebeğin yaşamının ilk 2 yılına vurgu yapmakta fayda vardır.

bebek beslenmesinde 1 yil

6. aydan sonra ek besinlerin bebek beslenmesinde “ek” yani takviye olduğu unutulmamalıdır. 4-6. aylarında bebeğin kilo artışı yavaşladığı için besin ihtiyacı da azalacaktır. 6. 7. aydan itibaren bebek pütürlü gıdaları yiyebilmelidir. Blender kullanmak bu süreci aksatacağı için önerilmez.

8. 9. 10 aylarda bebek ısırma, çiğneme ve yutma eylemlerini yapabilmelidir 8. aydan itibaren parmak yiyecekler ile kendi kendine beslenmesine izin verilmelidir.

Parmak yiyecekler; makarna, haşlanmış yumuşak sebzeler, köfte, muz gibi kolayca çiğneyip yutabileceği yumuşak kıvamlı yiyecekler olmalıdır.

Bebekleri boğulmalara karşı korumak için parmak gıdaların sert ve yuvarlak olmaması gerekmektedir.

Minik lokmalar ya da parmak büyüklüğünde boğazına kaçmayacak şekildeki ve yumuşaklıktaki sağlıklı gıdalar parmak yiyecek olarak kullanılabilir. Bebek bir yetişkinin gözetiminde kendi kendine beslenmelidir. Asla tek başına bırakılmamalıdır. Yatarak değil oturarak beslenmesi sağlanmalı. Bunun için de güvenli olan mama sandalyelerinden faydalanılabilir.

1 yaşından önce narenciye grubu kivi, patlıcan, inek sütü, bal gibi gıdalar bebeğe verilememelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir