Kadınlar Neden Şiddet Gördükleri İlişkilerden Kurtulamaz?

Herkesin aklındaki soru kadınların neden kendilerine zarar veren erkeklerle birlikte olduğudur. Neden bu kadar acıya ve zarara rağmen hala birlikteler? Hayatlarına zarar veren bu karar için hiç pişman değiller mi? İşte kadınların neden bu garip ilişkilerini devam ettirdiklerine bakalım.

Birçok kadın kendini doğasında zarar vermek olan ilişkilerin içinde bulur. Erkekler zaman geçtikçe içlerindeki gerçekleri ortaya çıkarır. Aslında o başlarda çok iyi olan erkekler ölümcül silahlara dönüşür. Kadınlar kendilerini bu ilişkilerde takılı kalmış, hiç kurtulamayacak gibi hisseder. Bu ilişkilerden kurtulmayı neden denemezler? Bu soruya aslında verilecek yüzlerce cevap vardır ve bunları anlamamıza yardımcı olabilecek bazı sebepleri inceleyelim.

Kadınlar Kendilerine Zarar Verdiği Halde Bir İlişkiyi Neden Yürütürler

Öncelikle saygısızca konuşulması, sürekli hakaret edilmesi, aşırı alkol ya da uyuşturucu kullanılması gibi olumsuz hareketlere meyil olup olmadığını anlamak gerekir. Bu davranışların geçici mi yoksa süregelen şeyler mi olduğunu ayırt etmeye çalışmak önemlidir. Bu hareketlerin düzelmeyeceği anlaşılırsa, eşyalar toplanıp gidilmeye hazırlanılmalıdır.

Değişeceği Umuduyla Yaşamak

Kadınlar partnerlerine ‘istediğim her şeye sahip bir erkek’ gözüyle bakarlar ve umutlarını kaybetmezler. Küçücük bir değişebilme umudu bile erkeğin düzelebileceğine inandırır. Erkeğin ne olursa olsun değişeceği ve hayalini kurduğu kişiye dönüşeceğine inanırlar. Her ne kadar kendinizi erkeğin değişeceğine ve düzeleceğine inandırsanız da aslında kararlarınız zamanla bozulabilir. Bir kadın kavgaya, hakarete ve sürekli mutsuz edilmeye ne kadar dayanabilir?  Kendinize sormalısınız; aynı şeylerin devam edeceğini ve tam olarak asla değişmeyeceğini bildiğiniz halde daha kaç ay ya da kaç yıl katlanabilirsiniz?

Kaçırmayın: Sağlıklı İlişki için Yapılmaması Gereken 7 Şey

Güvenlik Duygusu

Kadınlar yeniden bir erkekle birlikte olamayacaklarını düşünürler. Ve bazen erkekler, kadınlara bir daha asla bir erkek bulamayacaklarını açık açık söylerler. Kendinize bunun gerçek olmadığını söylemeyi unutmayın. Hayatınızda bir erkek olmadan kendinizi mutlu ve güvenli hissedemeyeceksiniz gibi bir açıklamaya fazla takılmayın ve bunun gerçek olmadığını bilin. Birçok kadın tek başına daha mutludur ve karşılaştıkları kişilerin saygı göstermesiyle mutlu olabilirler. Zarar gördüğünüz ilişkiden kurtularak ilerlemeye devam etme kararı aldığınızda aslında bu karar dünyanın sonunu getirmeyecek. Kararlarınızı verin, yakınınızdaki kişilerden yardım isteyin. Hayatınızı, sosyal çevrenizi genişleterek rayına oturtun ve onu aklınızdan çıkarmaya çalışın.

Kaçırmayın: Bir İlişkiyi Yapan ve Yıkan Anlar Nelerdir?

Maddi Destek

Çalışmayan kadınlar, çocuklarının ihtiyaçlarını, bir erkeğin parasal desteği olmadan karşılayamayacak olmaktan endişe duyarlar. Eğer bu durumdaysanız, iş aramaya başlamanın tam zamanı. Hayatınızı bir erkek olmadan devam ettirmek en büyük hedefleriniz arasında olmalı. Gördüğünüz şiddet artık çocuklarınızı da etkilemeye başladıysa, yasal yardım da talep etmelisiniz.

Kaçırmayın: Özgüveni Yüksek Kadınların Farklı Yaptığı 5 Şey

Duygusal Bağ

Kadınlar duygusal olarak erkeklere bağlı olabilir. Böylece bu şiddeti görmezden gelir ve şiddet görmediği düşüncesine sahip olmaya devam eder. Hayatlarındaki erkeğin dünyada ona uygun tek erkek olduğunu düşünür ve odadaki mobilyalardan daha fazla yer kaplayan hatalarını görmezden gelmeye çalışır. Nasıl tartışmalar yaşadığınızı ve evinizde sürekli bir stres ortamı olduğunu düşünün. Çevrenizde bu duruma tanık olan kişilerin fikirlerine kulak verin. Geleceğiniz için hala bir umut var. Fakat ilk adımı atmadığınız sürece aslında hiçbir şey değişmeyecek.

Tehdit Edilmek

Birçok kadın dayak yiyor ve her yerinde morluklarla gezmek zorunda kalıyor. Bu hayattan uzaklaşmak istiyorlar ama maalesef böyle bir çıkış yolu yok. Ayrılığı bir seçenek olarak görmeyen ve sizin kendisine bağımlı kalmanızı isteyen bazı erkekler tehditkâr bile davranabilir. Kadınları ayrıldıklarında öldürecekleri ya da onlara yakın birilerine zarar verecekleri gibi tehditlerde bulunabilirler. Şantaj, şiddet gören kadınların en çok karşılaştığı şeyler arasındadır. Kadınlar bunlardan kurtulmak için gerekli önlemleri almalı ve gerekli durumlarda polisten yardım istemelidir.

Kaçırmayın: İlk Buluşmada Ne Giymelisiniz?

Şiddet gören ilişkilerde olan kadınların aslında bir hayat boyu değişmeyecek olan bir erkekle birlikte olmalarına gerek olmadığını bilmeleri gerekir. Doğru şeyleri yapmaktan korkuyorsanız, bir arkadaşınızdan, bir aile üyesinden ve polis gibi durumu kontrol altına alabilecek birinden yardım istemelisiniz. Aslında içinizde olan bu gücü bulabilirsiniz. Bunlara katlanmak zorunda değilsiniz!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir