Kandaki iltihaba karşı beyaz dut

Aslında pek çok hastalığın şifasını doğada aramak ve bulmak mümkündür. Her bitkinin, sebzenin ve meyvenin kimyası incelendiğinde her birinde ayrı ayrı hikmetler bulunmuş, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ise ayrı ayrı bitkiler, sebzeler ve meyveler insanoğluna şifa kaynağı olarak sunulmuştur. Beyaz dut da bunlardan sadece biridir.

beyaz dut

İç Anadolu bölgesinde yetişen, yaz aylarında tazesinden kışın ise kurutulmuşundan faydalanabileceğimiz doğal bir antibiyotik olan beyaz dut, doğal bir antibiyotiktir.

Şeker hastalarında kapanmayan yaralar için dut yaprağında bulunan bazı maddeler antibiyotik ve antiseptik özellik taşır. Dut yaprağı çayı ile pansuman yapılması kapanmayan yaraları iyileştirmeye yarar.

Kandaki iltihap CRP (Chemical Reaktif Protein) için Beyaz dut, kandaki yüksek olan CRP (Chemical Reactive Protein) değerinin düşürülmesini sağlar.

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu bitkilerin kimyasını, içerdikleri etken maddeleri araştırarak ortaya koyduğu kürlerinden biri olan beyaz dut kurusu kürü kandaki CRP değeri yüksekse düşürmek için uygulanabilir.

Yarım litre klorsuz su kaynatılır.

Kaynayan suyun içerisine 5-6 yemek kaşığı beyaz dut kurusu atılır.

6 dakika kısık ateşte kaynatılır.

Ocaktan indirip ılınması beklenir.

Ilınınca süzülür.

Hazırlanan dut suyunun yarısı sabah aç karnına, diğer yarısı akşam aç karnına içilir.

25 gün boyunca her gün taze hazırlanarak küre devam edilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir