Karbonatla Güzelleşmenin 12 Yolu

Aylardır buzdolabında duran karbonatı, artık güzelliğinize güzellik katmak için kullanabilirsiniz. Yemek sodası olarak da tanınan karbonatın fırın, ocak temizliği ve mutfak kokusunu önleme işlevlerinin dışında da faydaları vardır. Bu beyaz toz muhteşem güzelleştirici niteliklere sahiptir.

Hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi saçlardan tırnaklara kadar birçok amaçla kullanılabilir. Daha ferah bir nefes ve daha sağlıklı dişler için gargara bile yapılabilir. Tatlıkadınlar ekibi, karbonat ile güzelleşmenin 12 farklı şeklini sizin için derledi.

El TemizliğiKarbonat ile El Temizliği | Tatlikadinlar.com

Bazen kullanılan anti-bakteriyel sabunlar, yağlı pislikleri tam olarak çıkaramaz. Hindistan cevizi yağı gibi çıkarılması zor ürünlerde, karbonat, ellerinize bulaşan yağdan sizi tam olarak arındırarak, temiz bir cilt oluşmasını sağlar. Yağlı elleriniz için bir çay kaşığı kadar karbonatı ellerinize dökerek suyla karıştırdıktan sonra ellerinizi tam anlamıyla temizleyebilirsiniz.

Kuru ŞampuanKarbonat ile Kuru Şampuan | Tatlikadinlar.com

Kullandığınız kuru şampuan bittiğinde endişelenmeyin, daha doğal bir çözüm olan karbonatı kullanabilirsiniz. Karbonatı saç diplerine doğru döktükten sonra saçlarınızdaki fazla yağı almak için kafa derisine masaj yapın. Koyu saçlarda, beyaz bir görüntü olmaması için karbonatı, bir yemek kaşığı kakao ile karıştırabilirsiniz.

Doğal DeodorantKarbonat ile Doğal Deodorant | Tatlikadinlar.com

Alüminyum gibi ağır metal tehlikesi olmadan doğal bir deodorant arıyorsanız, mutfak dolaplarınıza bakma zamanı gelmiş demektir. İstenmeyen kötü kokuları önlemek için karbonat ve suyu karıştırıp kullanabilirsiniz. Doğal yağlar, arorat kökü ya da mısır lifleri ile karıştırarak daha farklı reçeteler hazırlayabilirsiniz.

Diş BeyazlatıcıKarbonat ile Diş Beyazlatıcı | Tatlikadinlar.com

Biraz karbonat ile suyu karıştırın. Doğal temizleyici ile dişlerinizdeki çay, kahve, kırmızı şarap ve sigara izlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu tedavinin etkisini arttırmak için hidrojen peroksit ile karıştırabilirsiniz. Bu karışık renklenmiş dişleri kısa sürede karbonat ile temizleyerek, dişçilerin yaptığı kalıcı beyazlığa sahip olabilirsiniz.

 Yüz TemizleyiciKarbonat ile Yüz Temizleyici | Tatlikadinlar.com

Karbonatta bulunan partiküller ile doğal ve kolay cilt temizleyici hazırlayabilirsiniz. Daha etkili temizlik için kullandığınız yüz temizleyicinize ekleyebilirsiniz.  Ayrıca 3 ölçü karbonat ve 1 ölçü su kullanarak yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

Tırnak BeyazlatıcıKarbonat ile Tırnak Beyazlatıcı | Tatlikadinlar.com

Sürekli oje kullanımı tırnaklarda kararmalara ya da sararmalara neden olabilir. Tırnakları beyazlatmak için karbonat ve hidrojen peroksit kullabilirsiniz. Karışımı eski bir diş fırçasıyla uygulayın ve bol su ile durulamadan önce 5 dakika bekleyin.

Bronzlaşma Kremi TemizliğiKarbonat ile Bronzluk Yok Edici | Tatlikadinlar.com

Bir yanlış hareket ile kendi kendinize yapmaya çalıştığınız bronzluk istenmeyen bir hale gelebilir. Bronzluk çizgilerini kolayca karbonat kullanarak düzeltebilirsiniz. Eşit olmadığını düşündüğünüz yerlere karbonat uygulayın ve temizleyin.

Ayak BakımıKarbonat ile Ayak Bakımı | Tatlikadinlar.com

Ayak bakımı için kullandığınız leğendeki suya biraz karbonat ekleyin, böylece topuklarınızdaki ölü derileri ve kaşıntılı yerlerin temizlendiğini göreceksiniz. Ölü derilerin çıkmadığını düşündüğünüz yerlere karbonatı ve suyu direkt olarak uygulayabilirsiniz.

Fırça TemizliğiKarbonat ile Fırça Temizleyici | Tatlikadinlar.com

Makyaj fırçalarınızı temizlemek için muhtemelen el sabunu ve temizlik yağı kullanıyorsunuz fakat karbonat ile de aynı temizliği yapabilirsiniz. Fırçaları ılık suyun içine koyduktan sonra birkaç çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Karbonat biriken maddeleri çıkaracaktır. Ayrıca aynı karışımı eski diş fırçaları, saç fırçaları ve taraklar için de kullanabilirsiniz.

Ağız TemizliğiKarbonat ile Ağız Kokusu Önleyici | Tatlikadinlar.com

Asitli yiyecekler ve şeker tüketimi ağzınızın ph seviyesini bozarak ağız kokusuna neden olabilir. Alkali bir mineral olan karbonat dengenin sağlanmasına ve kötü bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. 1 çay kaşığı karbonatı ılık su ile karıştırın ve gargara yapın. Karbonat ayrıca genel ağız temizliğinin yanında plaklarında ortadan kaldırılmasına yardımcıdır.

Cilt TemizliğiKarbonat ile Cilt Temizliği | Tatlikadinlar.com

Eskilerin karbonatı cilt tahrişini ortadan kaldırmak için kullanması doğrudur. Karbonat yanma hissini azaltıcı etkiye sahiptir, güneş yanıklarında oluşan kızarıklıkları ve böcek ısırığında ortaya çıkan deri kaşıntısını ortadan kaldırır. Ayrıca banyo suyunuza karbonat ekleyerek cilt rahatlığı elde edebilirsiniz.

Gider Tıkanıklığını AçmakKarbonat ile Gider Tınaklığı Açma | Tatlikadinlar.com

Gider borularına zarar vermeden gideri açmak için doğal bir çözüm olan karbonat ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Karışımı gidere döktükten sonra 5 dakika bekleyip üzerine bol su dökerek, tıkanmış boruları açabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir