Kilo Vermek İçin Ne Kadar Yeşil Çay İçmelisiniz?

2010 yılında ‘Journal for Nurse Practioners’ adlı dergide yayınlanan bir makaleye göre; yeşil çay tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Vücuda alınan kalori miktarında azaltma yapılmalıdır. Fakat yeşil çay iştahı kapatarak ve metobolizmayı hızlandırarak kilo verme gayretlerine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar kilo vermeye destek için günlük ne kadar yeşil çay kullanılması ile ilgili kesin sonuçlara varamamıştır. Fakat tavsiye edilen kafein alım miktarlarını geçmeden günde en az 2-3 bardak içmelisiniz.

Kafein Alımı

Kilo vermeye yardımcı etkisinin bir bakıma sebebi yeşil çayda bulunan kafeindir. Kafein, yan etkileri olmayan bir madde değildir ve fazla alındığında zehirlenmeye sebep olabilir. 1 bardak yeşil çayda yaklaşık 25mg kafein bulunmaktadır. Sağlıklı bir yetişkin için kafeinin zararlı etkilerinden kaçınarak alınabilecek kafein sınırı günlük 300mg ila 400mg arasındadır. Sağlık durumlarına göre değişkenlik göstereceğinden doktora danışılmalıdır. Hamile kadınlar günlük 200mg’dan fazla kafein almamalıdır.

Kafein Zehirlenmesine Dikkat

Günlük kafein alım miktarına dikkat etmelisiniz, günlük 12 ila 16 fincan yeşil çayı geçmemeye dikkat etmelisiniz. Yeşil çayın demlenmesi içerdiği kafein miktarıyla doğru orantılı olarak artmaktadır, iyi demlenmiş bir yeşil çayın içerdiği kafein miktarı daha fazladır. Yeşil çayı sert içmek istiyorsanız, koyduğunuz her çay poşetini yeni bir fincan yeşil çay içiyormuşsunuz gibi düşünmelisiniz.

Yeterli Miktarda Polifenol

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, yeşil çayın içerdiği metabolizma hızlandırıcı maddelerin etkisini görmek için günlük 2 -3 bardak yeşil çay içilmesini önermektedir. Bu yaklaşık 240 ila 320 mg polifenol içerir. Bu gibi maddeler bitkilerde bulunan ve hücrelerin zarar görmesini önleyen antioksidanlardır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırırlar. Yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay, vücutta bulanan yağ miktarını azaltmaya yardımcıdır fakat kilo vermek için tek başına yeşil çayı kullanmak doğru değildir.

Yan Etkiler ve Önlemler

Kafein alımının yan etkileri, artan kalp atışları, uykusuzluk, bulantı ve kusma, sık tuvalete gitme, sarsıntılar, anksiyete ve depresyondur. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise yeşil çay içmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Kalp, böbrek, karaciğer, yüksek tansiyon, diabet, anemi, glukoma, kemik erimesi ya da anksiyete gibi bir sorununuz var ise yeşil çay içmemelisiniz. Yeşil çay ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Doğum kontrol hapları, kan incelticiler vb bazı ilaçların yeşil çay ile etkileşime girdiği bilinmektedir. Düzenli ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza yeşil çay ile ilgili danışmalısınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir