Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Genellikle yemeklerde kullanılan ve yüksek aromalı bir ot olan kişniş, yalnızca yemeklere tat vermekle kalmaz. Özel Belçika biralarında kullanılan bu baharat bunun yanı sıra ilaç sanayinde, aromatik yiyeceklerde, cin, turşu ve sosis yapımında kullanıldığı gibi makyaj malzemeleri ve parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Nişasta, şeker, tanen ve sabit ile uçucu yağları içeren bu baharatın birçok farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında, iştah açıcı özelliği gelmektedir. Özellikle kilo sorunu olan insanlar, yemeklerinde kişnişi kullanmaları takdirde iştahları açılacak ve bunun yanı sıra hazım sorunları da ortadan kalkacaktır. Sinirden kaynaklı baş ağrısına sahip olan insanlar da bu baharat sayesinde ağrılarından kurtulurlar. Üstelik kişnişin faydaları bununla da bitmiyor. Sürekli kusan ve yediklerini sindiremeyen insanlar, kişniş sayesinde bu durumdan kurtulurlar.  Karın ağrılarını gideren bu baharat, böylece yemeklerin mideye baskı yapmasını da engellemiş olur.

Yalnızca klasik bir baharat olarak değil, şifalı bir bitki olarak da adlandırılan kişnişin faydaları ise bununla bitmiyor. Çin maydanozu olarak da adlandırılan bu bitki yüksek kolesterolü ve trigliserit oranını önemli ölçüde düşürmektedir. Ayrıca yüksek kan şekerinin düşürülmesine de yardımcı olan bu baharat, İran geleneksel tıbbında uykusuzluk sorununa sahip olan kişilerin bu rahatsızlıklarını gidermek amacı ile de kullanılmaktadır. Tam anlamıyla demir, manganez ve magnezyum deposu olan kişniş, eski Roma döneminde etlerin muhafaza edilmesinde ve saklanmasında da kullanılmıştır.

Kişniş Alırken Bunlara Dikkat Edin

Taze kişniş canlı ve parlak yeşil renklere sahip bir baharattır. Kahverengi ya da sararmış yapraklara sahip olan kişniş genellikle bayattır ve kullanıldığında hiçbir şekilde fayda sağlamaz. Taze kişniş bulamadığınız zaman kişniş tohumlarını alarak ışık geçirmeyen bir şişede muhafaza edebilirsiniz. Tohum halinde bir yıla kadar saklanabilecek olan kişniş toz halinde alındığı ise en fazla 6 ay kullanılabilir. Taze kişniş satın alacak kişiler ise bu otu buzdolabında, kökleri suya değecek şekilde muhafaza etmelidir. Böyle saklandığı takdirde en fazla 10 gün boyunca kişnişler kullanılabilmektedir. Belirtilen süre sonrasında kullanmak ise çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkaracak, kişilere zarar verebilecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir