Kolesterol Sebepleri Nelerdir?

İnsanların duydukları zaman dahi korkuya kapılmalarına neden olan kolesterol, aslında yeterli düzeyde seyrettiği takdirde vücuda oldukça yararlı olan bir maddedir. Ancak vücutta ihtiyaçtan fazla bulunması demek ciddi sorunların ortaya çıkması anlamına da gelmektedir. Bilinenin aksine kolesterol yalnızca fiziki nedenlerden dolayı yükselmez. Kimi durumlarda genetik faktörler de insanların kolesterollerinin belirli bir yaş sonrasında yükselmeye başlamasına neden olabilmektedir. Günümüz dünyasında insanların büyük bir kısmı hareketsiz bir yaşam tarzına sahip. Böyle olunca yenilen yiyeceklerde bulunan yağlar yok edilemez. Bunun sonucunda ise bir taraftan obezite riski ortaya çıkarken diğer bir yandan da kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır.

Doymamış Yağ Kullanımını Azaltın

Şimdilerde insanlar gerek kendileri yaptıkları yemeklerde gerekse dışarından satın aldıkları yemeklerde yüksek miktarlarda yağ bulunmaktadır. Bu yemeklerin yenmesi sonrasında ise kolesterolün kandaki düzeyi artmaya başlar. İster yemeğin içerisinde olsun isterse de yağda kızartılmış olsun fark etmez, bu yemekleri düzenli olarak yiyen kişilerin kolesterol seviyeleri hızlı bir şekilde yükselmeye başlar. Böylesine tehlikeli durumlardan kurtulmak isteyen kişiler doymuş yağ asitlerini içerisinde oldukça fazla bulunduran yiyecekler yerine Omega-s tarzında doymamış yağ asitlerine sahip olan yiyeceklerin yenmesi gerekmektedir. Böylece insanlar bir taraftan sağlıklı beslenirken diğer bir taraftan da kolesterol seviyelerini istedikleri gibi normal düzeylerde gelecektir. Üstelik doymamış yağ asitlerine sahip olan besinleri bulmak da yağlı yiyecekleri bulmak kadar kolay.

Sigaranın ne kadar zararlı olduğu hakkında hemen herkesin fikri bulunmaktadır. İnsan sağlığına hiçbir şekilde yararı olmayan sigara, yalnızca içen kişileri değil aynı zamanda dumanı solumak zorunda kalan kişileri de ciddi şekilde etkilemektedir. Ancak sigaranın zararları arasına şimdilerde bir yenisi daha eklendi. Damar duvarlarına ciddi zararlar veren sigara, kolesterol yükselmesine de neden olmaktadır. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon kanda bulunan iyi kolesterolü azaltmakta ve daha sonrasında kişinin kolesterolünün yükselmesine neden olmaktadır. 2. tip diyabet olarak bilinen hastalık sonrasında kişilerin damarlarında daralmalara neden olur. Damarların daralması demek, kolesterol plaklarının oluşma riskini de arttırmaktadır. Dolayısıyla diyabet hastalarının mutlaka kolesterol düzeylerini sürekli olarak kontrol ettirmeleri, bu konuda gerekli olan önlemleri almaları gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir