Kordon Kanı ve Kök Hücre Tedavisi

Göbek kordonu anne karnındaki bebek ile anne arasındaki besin alışverişini sağlamaktadır. Doğumdan sonra göbek kordonu kesilir. İşte bu kordondan özel bir şekilde kordon kanı alınmakta ve saklanmaktadır. Saklanan bu kan sayesinde ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulması halinde kök hücre tedavisi için kullanılabilmektedir.

hamile

Kök hücreler insanların kemiklerinde ve kanında da bulunsa da en fazla kök hücre kordon içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla bebeklik döneminde sahip olunan kök hücre miktarı, büyümeye başlandıkça sayıca azalmaya başlamaktadır.

Bu konuda araştırma yapan kişilerin bir kısmı bebeklerin kordon kanını yalnızca ailenin geçmişinde böylesine kök hücreye ihtiyaç duyulacak hastalık varsa kordon kanının alınmasını önermektedir. Ancak bazı araştırmacılar ise bunun tam tersine kök hücre tedavisi çalışmalarının hızla gelişimini göz önünde bulundurmakta ve alınacak olan kök hücrelerin başkalarına fayda sağlayacağını düşünmektedir.

Kordon kanının alınması için özel bir yöntem gerekmektedir ve bu yöntemin maliyeti de değişmeler göstermektedir. Dolayısıyla bunu yaptırmak isteyen ailelerin doğumdan önce hastanelerle irtibata geçmesi ve fiyat konusunda bilgi alması gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir