Kulak Zarı Patlaması Nedir?

Kulak, birçok farklı bölümden oluşan ve insanların duymalarını sağlayan bir organdır. Orta kulak ile dış kulak yolunu birbirinden ayıran kulak zarının çeşitli nedenlerden dolayı patlaması ise beraberinde birçok farklı sorunu getirir. Bilindiği üzere orta kulak, burnun gerisinde yer alan östaki borusu ile bağlantılıdır. Bu boru sayesinde orta kulak içerisinde basınç ile hava basıncı eşitlenir. Kulak zarı patlaması sonrasında ağrı oluşmaz ancak sıklıkla işitme kaybı meydana gelir. Akıntı ise nadiren ortaya çıkan bir sorundur. Birçok insanın bildiğinin aksine kulak zarının patlaması sonrasında gerekli olan tedavi gerçekleşmezse delik daha da büyüyebilir.

Bunun yanı sıra kulak zarı patlaması sonrasında oluşan delik neredeyse, işitmede meydana gelecek olan değişim de ona bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin zardaki patlama iç kulak ile orta kulak bağlantısı olan kemikçikleri etkileyecek bir yerde meydana gelmişse o zaman meydana gelecek olan işitme sorunu çok daha ciddi bir hale gelebilecektir. Kulağa alınacak olan darbe, etrafında oluşacak ani bir patlama, kafatasında oluşacak belli kırıklarda, kulağa doğru şiddetli bir tokat atılması gibi durumlarda kulak zarında patlama meydana gelebilir. Birçok zar patlamasında iltihap oluşmasa da orta kulak iltihaplarında kimi zaman kulak zarında patlamalar oluşabilir. Daha sonrasında ise kulaktan kanlı ya da iltihaplı bir akıntı oluşabilmektedir.

Deliğin tedavisine başlanmadan önce doktorlar kulak zarı patlaması sonrasında ne kadar işitme sorunu yaşandığını kontrol etmek amacı ile işitme testi yapılır. Daha sonrasında ise tedaviye başlanır. Yapılacak olan tedavi sayesinde gerek banyoda gerekse yüzerken orta kulağa su kaçması engellenecek, işitme artarken çınlama azalacaktır. Deliğin çok ufak olması sonrasında doktorlar genellikle kendi kendine kapanıp kapanmayacağını görmek için bir süre hastayı takip ederler. Bunun yanı sıra ufak delikler için yama işlemi yapılabilir. Ancak ileri düzey bir delikte böylesine basit işlemler yerine çok daha ciddi işlemler yapılır. Her yamalama işleminde amaç bellidir, deliğin üzerinin doku parçası ile kapatılıp iyileşmesini sağlamaktır. Böylece kısa süreler içerisinde kulak zarındaki delik kapanacak ve hastanın işitme sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir