Limonu Süper Kullanışlı Hale Getirmenin 3 Şekli

Limonu, sıcak havalarda serinletici bir içecek yapmak için hepimiz kullanırız. Aynı zamanda ekşi severlerin yemeklerinde de vazgeçilmez sosudur. Ama limonun kullanım alanları bundan ibaret değildir. Limon; siz, vücudunuz, cildiniz ve bağışıklık sisteminiz için harika bir meyvedir. Bu son derece sağlıklı ve lezzetli meyveyi hayatınıza daha da çok dahil edebilirsiniz. Nasıl mı? İşte size tüyolar:

Limonun Az Bilinen Yararları

1. Limon Kabuğu RendesiLimon Kabuğu Rendesi | Tatlikadinlar.com

Yemek kanallarında ya da yemek bloglarında 5 dakika dolaştığınızda, limon kabuğu rendesinin kullanımı hakkında birçok örnek görebilirsiniz. Limon kabuğu rendesinin kullanım alanlarından biri, içerdiği hoş kokulu yapı ile akşam yemeklerine ve tatlılara farklı bir tat kazandırmasıdır. Bunu marketten almaya çalışmak yerine, kolayca evde yapabilirsiniz. Limonun dış kısmını rendenin ince tarafında çıkarabilirsiniz. Beyaz kısımların acı bir tada sahip olduğunu unutmayın. Beyaz kısımları rendelememeye çalışmalısınız.

Ayrıca limon kabuğu rendesi kemik sağlığı için önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok kanser türüne karşı savaşır. Kolesterolün düşürülmesi ve ağız sağlığı için de faydalıdır.

2. Kaynatın!Limonu Kaynatın | Tatlikadinlar.com

Limonun diğer az bilinen kullanım alanlarından biri, yumurta kabuklarının sertleşmesine yardımcı olmasıdır. Yumurtaları kaynatmadan önce biraz limon suyu ile silerseniz, kaynama sırasında çatlama olasılıkları düşer. Ayrıca yumurta kaynatırken suya 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek yumurtaların kaynadıktan sonra kolayca soyulmasını sağlayabilirsiniz.

Pilav yaparken de limon kullanıldığını biliyor musunuz? Yaptığınız pilavda pirinçlerin tane tane olması ve lapa haline gelmemesi için limon suyu kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey, 1 çay kaşığı limon suyunu, kaynayan suya eklemenizdir. Ayrıca patateslerin ve karnabaharların kaynarken kahverengi olmaması için de limon suyundan faydalanabilirsiniz.

3. Yeşillikleri TazelemekLimon ile Yeşillikleri Tazeleyin | Tatlikadinlar.com

Salata sever misiniz? Her ne kadar herkes pizza kadar yemese de salatayı sevmektedir. Fakat harika bir salata için taze yeşilliklere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Dolapta bulduğunuz solmuş ve pörsümüş yeşilliklerle nasıl harika bir salata yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? İşte burada limon yardımınıza koşuyor. Bir leğene soğuk su doldurun, içine bir çay kaşığı limon suyu ekleyin ve solmuş cansız yeşilliklerinizi suya koyun. Leğeni dolaba koyun ve sadece 1 saat bekleyin. Yeşillikleriniz eski canlı hallerine tekrar geri dönecek ve istediğiniz salatayı yapmanıza yardımcı olacak.

Yemek pişirirken limon kullanıyor musunuz? Sizde limon kullanımı için ipuçlarınızı bizimle yorum bölümünde paylaşabilirsiniz!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir