Limon ile Saç Kepeklerinden Kurtulabilirsin

Limon, saç kepeklerinden doğal olarak kurtulmak için kullanabileceğiniz ucuz ve her yerde kolayca bulabileceğiniz bir meyvedir. Peki saç kepeklerinden nasıl ve neden limon ile kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?

Limon, Saç kepeğine neden olan mantarlara karşı antifungal etkileri sebebiyle etkilidir. Saç kepekleri ile savaşan sitrik asit ve C vitamini içerir. İçerdiği diğer vitaminler ve antioksidanlar ile saç ve saç derisi sağlığını iyileştirir.

Saç Kepekleri için Limon Nasıl Kullanılır:

Saç Kepeği için Limon

Olgun bir limonu ikiye böldükten sonra sulu limonları saç derisine sürebilirsiniz. Bir kaç dakika masaj yaptıktan sonra 5-10 dakika daha saçınızda bekletin ve bol su ile durulayın. Saç derinizin önce küçük bir  bölgesine uygulayın, cildinizde alerji ya da farklı bir etki gösterebileceği için küçük bir bölgede uygulayıp sonra saç derisinin hepsine uygulayın.

Limonlu Su ile Durulama

Limonlu su ile durulamak saç kepeklerinin yok edilmesi ve yeni kepek oluşumunu engelleyebilir. Limonlu suyu saçlarınızı şampuanladıktan sonra en son durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. 4 limon kabuğunu 4 bardak su ile 20-25 dakika kadar kaynatın. Limonlu suyu soğuttuktan sonra en son durulama suyu olarak saçlarınızda kullanabilirsiniz. Limonlu su ile durulamayı düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Limon Suyu ve Organik Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerdiği asetik asit ile saç kepeği oluşumuna neden olan mantarların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Saç derisindeki ölü hücreleri temizler ve böylece saç derisinin kaşınmasını ve kuruluğunu önler. 2 yemek kaşığı taze limon suyunu 4 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve saç derinizi temizleyin. Bu yöntemi düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz.

Sarımsaklı Limon Suyu

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve saç derisindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. 1 yemek kaşığı limon suyunu 2 yemek kaşığı sarımsak tozu ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu macunu masaj yaparak saç ve saç derisini uygulayın. 30 dakika beleyin ve bitkisel şampuan ve serin su ile temizleyin. Saç kepeklerinizden tamamen kurtulana kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Limon Suyu ve Yağ

Sıcak yağ ve limon suy karışımı saç kepeğinden kurtulmak için etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. Hindistan cevizi yağını ve hint yağını direkt ateşin üzerine koymadan ısıtın. Ilık hale gelince 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin ve güzelce karıştırın. Saçlarınızı tarayın. Bu karışımı saç derisine uygulayın. Saçlarınıza ve saç derisine dairesel hareketler ile masaj yapın. Saçlarınızı ılık bir havlu ile kapatın ve 20-30 dakika bekleyin. Daha sonra bol su ile temizleyin.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Leyla Demirci

www.TatliKadinlar.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir