Mayasıl Belirtileri Nelerdir?

Yaz ayları geldiği zaman insanların büyük bir kısmı mayasıl şikayeti ile hastanelerin yolunu tutarlar. Birçok kimse ise bu rahatsızlığın ne olduğunu dahi bilemez. Anal bölgede meydana gelen kaşıntının diğer bir adı olan mayasıl, ağırlıklı olarak hava ısısının artmaya başladığı dönemlerde ortaya çıkar ve insanları oldukça rahatsız eder. Kimi zaman hafif şekilde kanama olmasına neden olan bu rahatsızlık esnasında kaşıntının olduğu bölgede kalınlaşma ve sertleşme görülebilmektedir. Bölgenin tahriş olması sonrasında ağrıya neden olabilen mayasıl, kötü bir kokunun yanı sıra iç çamaşırında görülebilecek tarzda salgılara da neden olabilir. Daha çok erkeklerde görülen bu rahatsızlığın birçok farklı nedeni olabilmektedir.

Sıcak Havalara Dikkat

Bilinenin tam aksine mayasıl anal bölgenin aşırı derecede temizlenmesi sonrasında oluşabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle de bu bölgede sabun kullanılması sonrasında cildin korunmasını sağlayan tabaka ortadan kalkar. Bunun yanı sıra aşırı kilolu kişilerde mayasıl oluşumu fazladır. Çünkü fazla kilo, bu bölgenin hava almasını engeller ve bölgenin sürekli olarak nemli kalmasına neden olur. Sürekli oturarak çalışan kişiler, belirli saatler boyunca devamlı oturdukları için mayasıl rahatsızlığına yakalanırlar. Patlıcan, çikolata, domates gibi yiyeceklerin yanı sıra karabiber gibi baharatlar da mayasıl rahatsızlığına yakalanma olasılığını arttırır. Bunun yanı sıra sentetik iç çamaşırları ya da kadın ürünleri kullanmak da kişilerin bu hastalığa yakalanmalarına neden olacaktır.

Kişiler mayasıl hastalığına yakalandıkları takdirde öncelikli olarak yukarıda yazılmış olan etkenlere dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak bunlara dikkat edildiği takdirde hastalıkta gerileme yoksa mutlaka doktora gidilmelidir. Böylesine kaşıntılı rahatsızlıklar için özel üretilen merhemler, mayasıl tedavisinde etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunların yanı sıra kortizonlu merhemler de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ancak bu kremlerin yan etkileri olduğundan mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve yan etkileri kontrol edilmelidir. Kremlerin kullanılmasından sonra 3 gün içerisinde rahatsızlık ortadan kalkmaktadır. Ancak mayasıl ortadan kaldırıldıktan sonra gerekli olan önlemler alınmadığı takdirde kısa süre içerisinde tekrarlayacağından insanların özellikle de yaz aylarında gerek yiyeceklerinde gerekse giydikleri kıyafetlerde dikkatli olması ve bu rahatsızlığın tekrarlanmaması için gerekli olan özeni göstermesi gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir