Miyom Belirtileri Nelerdir?

Kadınların en fazla şikayet ettikleri konulardan bir tanesi olan miyom, genelde hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkmaktadır. Ve birçok kadında bulunan miyomlar, yapılan rutin kontroller esnasında görülebilirler. Ancak her kadın için bu böyle değildir.

miyom

Bazı kadınlarda çeşitli şekillerde miyom belirtileri görülebilmektedir. Görülecek bu belirtiler genellikle miyomun büyümesi ile doğru orantılıdır. Miyomun en bilinen belirtileri arasında düzensiz adet görme ve fazla adet kanamaları gelmektedir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki sonrasında kanamaların meydana gelmesi de, miyom belirtileri arasında yer alıyor.

Bilindiği gibi miyomların büyüklüğü değişkenlik göstermektedir. Örneğin normalden daha büyük bir miyomda belirtiler çok daha farklı olabilir. Bu tarz bir durumda miyom belirtileri değişir. Böylesi bir durumda miyomlar bağırsaklara baskı yapar ve kabızlık sonucu ortaya çıkar. Ancak bunun yanı sıra tüplerin ağzını kapatmış olan miyomlar çocuk oluşumunu engeller ve kısırlığa yol açar.

Kimi zaman da yumurta döllendikten sonra rahmin içerisinde miyomlardan dolayı kalamaz ve bunun sonucunda da düşük meydana gelebilir. Böyle durumların meydana gelmesini engellemek için kontrollerin düzenli olarak yapılması gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir