Muhteşem Saçlar ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Pirinç Suyu

Dünyanın bazı bölgelerinde yemek yemek resmen pirinç yemek demektir. En önemli tahıllardan biri olan ve günlük alınması gereken kalorinin nerdeyse yarısı kadarını sağlayan pirinç, dünya nüfusunun nerdeyse yarısının temel gıda maddesidir.

Ama pirinç aynı zamanda önemli bir güzelleştirme malzemesidir. Asırlardır, Asyalı kadınlar yüzlerini, vücutlarını ve saçlarını güzelleştirmek için pirinç suyunu kullanmışlardır. Geleneksel olarak, Çin ve Japonya’daki ve diğer Güney Asya ülkelerindeki kadın pirinç yetiştiricileri pirincin temizlenmesi için kullanılan suyun içinde yıkanmışlardır.

Çin’de Huangluo köyündeki Yao etnik kadınları bu geleneğe birer kanıttır. Yaklaşık 182 cm uzunluktaki saçlarıyla bu kadınlar köylerini  Guinnes rekorlar kitabına ‘dünyanın en uzun saçlılarının olduğu köy’ olarak sokmuşlardır. Ayrıca bu kadınların 80 yaşına kadar saçları beyazlamıyor. Yao kadınları saçlarını temizlemek için kullandıkları mayalanmış pirinç suyunun saçlarını uzun, siyah ve temiz tuttuğuna inanıyorlar. Pirinç suyu saçlarını tepelerinde ‘dik bakan Tanrı’nın topuzu’ ya da ‘bulut topuzu’ adını verdikleri yüksek topuzlarla topladıklarıbu kadınlara uzun saçlarını kolaylıkla taramak ve şekillendirmek fırsatı verir.

Saç ve Yüz İçin Pirinç Suyu: Kanıtları ve Yararları

Pirinç suyunun cilde ve saça inanılmaz faydaları vardır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma saçın yüzeyindeki sürtünmeyi azaltan ve saç esnekliğini geliştiren pirinç suyunun saç bakım etkileri göstermiştir. Pirinç suyu saç hasarını tamir ettiği kadar saçı zarardan koruyan bir karbonhidrat olan inositol içerir. Özel görüntüleme tekniği inositolün saçta durulandıktan sonra bile kaldığını, devam eden saç koruması ve güzelleştirme etkileri sunduğunu göstermiştir.

Kaçırmayın: Saçların Gür ve Parlak Olması için Özel Yağlar

Bu yüzden saçınızı pirinç suyuyla durulamak ya da yıkamak saçı şekle girebilen bir hale getirir ve gelecekteki zararlardan korur. Ayrıca pirinç suyundaki amino asitler, vitaminler ve mineraller saç köklerini, vücudu, sinüsleri, saçları ve saç derisini güçlendirir. Bu inanılmaz faydalar Yao kadınlarının 182 cm uzun, sağlıklı ve güzel saçlarını açıklıyor.

Sadece saçla sınırlı değil, pirinç suyunun cilde de bir çok yararı vardır. Ciltteki serinletici ve sakinleştirici etkisinden dolayı pirinç suyu ayurveda uzmanları tarafından enfeksiyonlu cildi yatıştırmak için etkili bir merhem olarak ilaç olarak verilir. Pirinç suyu dolaşımı geliştiren, yaşa bağlı lekeleri engelleyen ya da solduran ve size daha nemli ve temiz bir cilt vermek için enfeksiyonu yatıştıran nemlendirici, antioksidan ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Ciltte kaldığı sürece güneşten az bir miktar korunmayı bile sağladığına inanılmaktadır.

Mayalanmış Pirinç Suyu

Pirinç suyunun etkileri eğer mayalanmaya bırakırsa daha da artabilir. Mayalanmış pirinç suyu mayalanmaya bırakılmış pirinç suyu demektir ve hafifçe ekşimiştir. Antioksidanlar, mineraller, B vitamini, E vitamini ve pitera (mayalanma sürecinde oluşan bir madde) açısından zengindir. Pitera son zamanlarda popüler oldu, hücre yenilenmesi ve cildin genç ve güzel durmasına yardımı nedeniyle yaşlanma karşıtı iksir olarak müşteri çekmeye çalışıyor.

Bu mayalanmış pirinç suyu yüz temizleyici, cilt toniği ve durulama suyu olarak kullanılabilir. Mayalanmış pirinç suyu içindeki besinlerin gözenekleri küçülttüğüne, ince çizgileri azalttığına ve cildinizi sıkılaştırıp aydınlattığına inanılır.

Saçınızı mayalı pirinç suyuyla yıkamak ya da durulamak sade ya da mayalanmamış pirinç suyuyla durulamaktan kesinlikle daha iyidir. Mayalanma sıvının pH seviyesini azaltır bu da saçımızın pH  seviyesine yakındı, daha düşük kısımdadır (biraz asidik). O yüzden bu azıcık asidik pHve mayalanma sürecinde gelen besinler saçın pH dengesini yerine getirir, saç derisine kan akışını uyarır, sağlıklı saç uzamasını sağlamak için saç köklerini besler ve saçın tüm sağlığını iyileştirir.

Kaçırmayın: Hamilelikte Yüzde Leke ve Sivilce Nedenleri

Pirinç Suyu Yapmak: Sade ve Mayalı

Pirinç suyunun bu mükemmel güzellik faydalarından yararlanmak için tek yapmanız gerekn pirincinizi yıkadığınız suyu almanız. Ve eğer pirinci pişirmek istemiyorsanız kalan pirinci yüz peelingi ya da yüz maskesi yapmak için öğütün.

Pirinç suyu yapmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

Yarım bardak pişmemiş pirinç ( kahverengi, beyaz uzun pirinç, yasemin ya da elinizde hangisi varsa)

 • 2 Bardak su
 • Yarım Bardak Pirinç

Yapılışı:

 • Pirinç suyu yapmak için, önce pirinci herhangi bir kiri ya da yabancı maddeleri çıkarmak için 1 bardak suyla yıkayın.
 • Sonra, yarım bardak pişmemiş pirinci bir kaseye koyun ve üzerine su dökün. Pirinç bu suda 1 saat kadar kalsın. Karıştırın ve su bulanıklaşana kadar hafifçe yoğurun. Bu vitaminlerin ve minerallerin suyun içine işlemesine yardım eder, bu saçınız ve yüzünüz için besleyici bir su ortaya çıkarır.
 • Sade pirinç suyu: Şimdi pirinçli suyu süzerek temiz bir kaseye alın. Pirinç suyunuz kullanıma hazır.
 • Bu suyu ya yüzünüz ya da saçınız için kullanabilirsiniz ya da daha fazla yarar için mayalanmaya bırakabilirsiniz.
 • Mayalamak için: Pirinç suyunu elde ettiğinizde, bir günlüğüne ya da hafifçe ekşileşinceye kadar- mayalandığının göstergesi- oda sıcaklığında tutun. Mayalanması odanın ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak 24-48 saat arası sürebilir. Oda ne kadar sıcaksa mayalanma süreci de o kadar hızlı olur.
 • Mayalanama zamanını azaltmak için, pirinci suda bırakabilirsiniz ve mayalandıktan sonra süzebilirsiniz.
 • Mayalanmış pirinç suyunuz hazır.

Kaçırmayın: Saç Dökülmesini Önleyen 3 Süper Yiyecek

 • Buzdolabında saklayın, 4-5 gün dayanacaktır. Buzdolabına koyduğunuz pirinç suyunu kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın.
 • Kaynatma yöntemi: Pirinç suyu çıkarmak için ayrıca pirinci kaynatabilirsiniz. Bunun için, normalde kullanacağınızdan daha fazla su kullanarak pirinci kaynatın. Kaynamaya başladığında fazla suyu alın ve kullanın ya da pirinci tamamen pişirebilirsiniz, süzebilirsiniz ve bu fazla suyu kullanabilirsiniz. Pirinç suyunun soğumasına izin verin ve kullanılmaya hazır. Kalanını da dolapta 4-5 gün saklayabilirsiniz.

Pirinç Suyu Saç ve Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Gündüz ya da gece cildinizin bakım rutini olarak temizleme ya da tonik olarak her gün kullanın. Saçınız için saç yıkamada ya da durulamada haftada bir ya da iki kere kullanmanızı öneririm. Ben ikincisini tercih ederim.

 • Pirinç suyunu yüz ya da vücut temizleyicinizin bir kısmı olarak kullanın. ( örneğin, pirinç suyu, limon suyu ve lavanta gibi uçucu yağlar karıştırılarak yüz ya da vücut temizleyicisi yapın)
 • Her zamanki toniğinize mükemmel bir muadil ve cildinizdeki gözeneklerin sayısını azaltmada yardımcı olur.
 • Saçınızı pirinç suyuyla durulamak saçlarınıza parlaklık verir ve saçınızı sağlıklı ve güçlü tutar.
 • Bir kısmını nemlendirici yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz bitkilerle pirinç suyunu banyo suyunuza karıştırın ve cildinizi kendi yaptığınız spa ile şımartın.
 • Pürüzsüz ve bebek gibi yumuşak bir cilt için, kalan pirinci öğütün ve vücut peeelingi olarak kullanın.

Saç İçin Pirinç Suyu

Pirinç suyu- sade ya da mayalı- saç için mükemmel bir krem olur. Ekstra besleyicilik için birkaç damla biberiye, lavanta ya da çay ağacı gibi uçucu yağlar ekleyin. Şampuandan sonra pirinç suyunu saçınıza dökün. Nazikçe saç derinize masaj yapın ve 4-5 dakika bekleyin. Sonra normal suyla saçınızı tamamen durulayın.

Pirinç suyunu ayrıca her zamanki şampuanınızın yerine kullanabilirsiniz. Daha iyi temizleme için biraz amla ya da  shikakai tozu ekleyin ya da bu suya biraz pirinç unu katın.

Yüz Temizleyicisi ya da Toniği Olarak Pirinç Suyu

Bu cildinizi şımartmanın en ucuz yollarından biridir. Yüzünüzü temizlemek için pirinç suyu kullanmak  yüzünüze hafifçe sürüp birkaç dakika masaj yapmak kadar kolay. Düzenli kullanımla cildinizin yumuşak, sıkı ve ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

Pirinç suyunu tonik olarak da kullanabilirsiniz. Diğer tonikler gibi kullanın, gözeneklerin görünümünü azaltmak ve cildi sıkılaştırmak için yüzünüzü temizledikten sonra uygulayın.

Kaçırmayın: İdrar Yolu Enfeksiyonlarına 12 Doğal Çözüm

Banyo Suyu Olarak Taze Pirinç

Cildiniz  pirinç banyosu ve lavanta suyuyla yaptığınız spa ile şımartın. Bir kumaş çanta alın çantayı yarım fincan pirinçle ve 2 yemek kaşığı lavanta çiçekleriyle doldurun. Çantayı suya yerleştirin. Küvete dalın ve tamamen rahatlayın.

Ayrıca lavanta çiçekleri yerine portakal kabuğu, limon kabuğu, yeşil çay, Hint fesleğeni yaprakları, neem bitkisi yaprakları ve aynısafa bitkisi yaprakları gibi diğer cilt güzelleştirici malzemeleri deneyin.

Öğütülmüş Pirinçle Vücut Peelingi

Kalan pirinci atmayın basitçe öğütün ve besleyici vücut peelingi yapın. Bu peelinge cildinizin ihtiyacına bağlı olarak diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Örneğin: yumuşak, pürüzsüz ve sivilcesiz cilt için pirinci öğütmek ve tamamen karıştırmak için birkaç yemeği zeytin yağı ya da hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı limon suyu ve/ya birkaç damla uçucu yağ ( lavanta, tatlı portakal) ekleyin. Bunu haftada bir kere ya da 15 günde bir kere kullanın.

Hangi Pirinç Kullanılmalı?

Her çeşit pirincin saçınıza ve cildinize yararları vardır. Ayrıca, pirincin elde edildiği şekil de- durulamak, kaynatmak, mayalamak- bu suyun besin içeriğini ve pH seviyesini değiştirir. Bundan dolayı özgürce deneyin ve cildiniz ve saçınız için hangisinin daha iyi olduğunu görün.

Güzel, nemli, ışıltılı cildinizin ve saçınızın keyfini çıkarın.

Pirinç suyunu cildinizde ya da saçınızda denediniz mi? Sizin tecrübelerinizi duymak isteriz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir