Obeziteye Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Dünyanın en büyük ortak sorunlarından bir tanesi olan obezite, çok küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkan ve sonu ölümle dahi bitebilen bir rahatsızlık. Bundan dolayı da beslenme uzmanları gerek yetişkinlerin gerekse çocukların bu konuda dikkatli olmaları konusunda sürekli olarak uyarılarda bulunuyorlar. Yapılan bu uyarılarda da görülebileceği üzere günlük yaşantıda alınacak olan bazı önlemler sonrasında insanlar ideal kilolarına ulaşabilir ve obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktan da uzaklaşırlar.

Obeziteyi Engellemek Mümkün

Sabahları kalkıldığı zaman ve her yemek öncesinde 1 bardak su içmek, iştahı azaltacak ve bu öğünde çok fazla yenmemesini sağlayacak. İnsanların yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi, akşam yemeğini yedikten hemen sonra yatmak. Bunun sonrasında eritilemeyen besinler yağ olarak depolanıyor. Yatmadan en az 3 sat öncesinde yemek yenildiği takdirde böylesine bir sorunla karşılaşmanın da önüne geçilmiş olacak. Her insanın alması gereken günlük kalori miktarı farklıdır. Dolayısıyla alınacak kalori de farklıdır. Beden kütle endeksi sonrasında ideal kilo belirlendikten sonra buna uygun besinler tüketmek bir taraftan obezite riskini ortadan kaldırırken diğer bir taraftan da kişilerin ideal kilolarına ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Araçların sıklıkla kullanılmaya başlaması ile birlikte artık insanlar çok fazla hareket etmiyor. Gündelik hayatta masa başı işlerde çalışan insanların durumları da göz önüne alındığı zaman da görülebileceği üzere insanlar gün içerisinde hareketsiz bir yaşam tarzını tercih ediyorlar. Bunu engellemek adına araba kullanmak zorunda kalan kişiler araçlarını uzak bir yerlere park edebilir, otobüsle bir yerlere gidecek olan kişiler ise bir ya da iki durak geride ya da ileride inerek yürüyebilirler. İlk başlarda çok faydası yokmuş gibi görülse de devamlı bir şekilde yapılacak yürüyüşler obezite sorunun oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Özellikle de çocuklar obezite riski ile en fazla karşı karşıya kalan grup içerisinde yer alıyor. Aşırı şekerli besinleri tercih eden çocuklar hızlı bir şekilde kilo alıyor ancak bu kiloları ne yazık ki aynı hızda veremiyor. Bunu engellemek adına çocukları abur cubur ile beslemek yerine sağlıklı besinler ile doyurmalı, özellikle de sebze yedirmeye özen göstermek gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir