Odaklanamıyor Musun? Bu Yiyecekleri Kaçırma!

Gün içinde, gazete okumaktan ev işlerini yapmaya, markete gitmekten karşıdan karşıya geçmeye kadar birçok şeyi yaparken odaklanmanız ve dikkatli davranmanız gerekir. Fakat her zaman beyniniz dikkatini toplama konusunda başarılı olamayabilir.

İşte bu odaklanma sorunlarınızı iyileştirmek ve işlerinizi daha kolay yapmak ister misiniz? Yapmanız gereken tek şey beyninize uyarıcı etkisi yaratacak yiyecekleri tüketerek bu odaklanma sorununu ortadan kaldırmak. İşte başlıyoruz!

Bir Bardak Kahve Yeter

Enerjinizi en üst seviyeye taşımak için kahve tüketmeniz aslında o kadar da gizli bir bilgi değil. Uykulu gözlerden kurtulabilir ve yapmanız gereken şeylere kolayca odaklanabilirsiniz. Ben pek kahve insanı değilim diyorsanız, yeşil çay, bitter çikolata ya da enerji içeceği de içeriğinde bulunan kafein ile aynı görevi görecektir. Unutmadan enerji patlaması yaşayacağım diye kahveyi fazla kaçırmayın. Kafein fazla tüketildiğinde asabiyet, baş ağrısı ya da kalp çarpıntısı gibi sorunlara neden olabilir.

Kaçırmayın: Yaban Mersini Hafızayı Arttırabilir mi?

Şeker Düşmesine Dikkat Edin

Beyninizin yakıtı glukozdur. İşte bu sebeptendir ki bir parça çikolata ya da bir yudum meyve suyu içerek odaklanma sorununuzu çözebilirsiniz. İçerisinde glukoz olan her şey kısa süreli hafızanızda ve dikkat dağınıklığınızda olumlu etki gösterebilir. Her şeyde olduğu gibi şekerli gıdaları da vücudunuzda ya da beyninizde bir patlama yaşamamak için aşırıya kaçırmadan tüketmelisiniz.

Kaçırmayın: Goji Berry Suyu Nasıl Yapılır?

Mutlaka Kahvaltı Yapın

“Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” sözünü çok fazla duymuşsunuzdur. Araştırmalara göre hiçbir şey bundan daha doğru olamaz. Kahvaltı yaparak beyninizi yoğun bir güne hazırlayabilirsiniz. Tam tahıllar ve meyveler kahvaltınızın vazgeçilmezi olmalıdır. Yinede kahvaltıda aşırı kalori almamaya dikkat etmelisiniz, beyninizi hazırlamaya çalışırken odaklanmanıza ket vurabilirsiniz.

Sofranızda Balık Mutlaka Olsun

İçerdiği omega 3 yağ asitleri ile balığın beyin için yararlı olduğu söylenir. Yapılan araştırmalar omega 3 yağ asitlerini tüketen kişilerin bunama riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Balıklarda bulunan bu sağlığa yararlı yağlar beyin hücrelerinin zarar görmesini önler. Omega 3 yağ asitleri ayrıca iltihaplanmalara karşı da etkilidir.

Atıştırmalık Kuruyemişler

Omega 3 yağ asitleri için diğer önemli kaynak kuruyemişlerdir. Fındık, fıstık, badem, antep fıstığı gibi kuruyemişler ile beyninize gerekli enerjiyi kısa sürede iletebilirsiniz. Evde bulabileceğiniz küçük bir kutunun içine bir kaç avuç kuruyemiş koyabilirsiniz. Ya da sabah kahvaltılık gevreğe, atıştırmalık yoğurdunuza ve ya salatanıza ekleyin. Kuruyemişlerin ayrıca vücutta bulunan serbest radikalleri naturalize yani zararlı etkilerden kurtarma görevi gören antioksidanlar bilinen bir gerçektir. Bu zararlı serbest radikalleri vücudunuzdan özellikle beyninizden uzak tutmak için kuruyemişlerden vazgeçmeyin.

Kaçırmayın: Goji Berry ile Kilo Vermek için 4 Sebep

Biraz da Çekirdek Yiyin

Kabak çekirdeği ve her ne kadar çok alışık olmasak da karpuz çekirdeği de omega 3 yağ asitleri açısından zengindir ve de beyniniz için süper yiyecek kategorisindedir. Ayrıca çekirdeklerde düşünme ve yaratıcılık becerilerini geliştiren demir minerali bulunur. Tabii ki hepimizin bildiği üzere çekirdek çitlerken stresten de kurtuluruz.

Yaban Mersini Yer Misiniz?

İçerdiği antioksidanlar ile yaban mersini beyninizin canlı kalması için süper bir atıştırmalıktır. Antioksidanlar ile beyin hücrelerinin serbest radikal dediğimiz zararlı toksinlerden korunmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlar düzenli olarak yaban mersini tüketerek bunama ve alzaymır gibi beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğinizi belirtmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir