Rahim Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de en fazla görülen kanser türleri arasında yer alan rahim kanseri, yapılacak olan tanı ve tarama işlemleri ile erken teşhis ve tedavi sayesinde önlenebilecek olan bir hastalıktır.

rahim

Bu kanser türü kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlardan bir tanesi rahim ağzında oluşurken diğeri ise rahmin iç dokusunda meydana gelmektedir. Bu iki kanser türünün oluşum ve tedavi süreçleri birbirinden farklı olmakla birlikte rahim ağzı kanseri, iki kanser türünden en fazla bilinenidir.

Birçok insan, klasik tarzda bir jinekolojik muayene ile rahim kanseri saptaması yapmak oldukça zordur. Bundan dolayı pek çok kadın ancak bu rahatsızlığa yakalandıktan sonra farkına varır.

Böylesine bir durum ile karşılaşmamak ve kanser süreci ilerlemeden soruna çözüm bulmak için belirli dönemlerde Smear/Pao-smear testine girilmeli ve gerekli olan taramaların yapılması gerekmektedir. Bu sayede pek çok kadının korkulu rüyası haline gelmiş olan bu kanser türüne yakalanmayacak, yakalanmış olunsa bile kısa bir tedavi süreci sonrasında bu hastalıktan kurtulunarak sağlıklı bir yaşama kalındığı yerden devam edilebilecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir