Rahip İçerisinde Polip Oluşumu (Endometrial Polip)

Rahmin iç tabakasında oluşmaya başlayan ve genel olarak iyi huylu olarak bilinen poliplere endometrial polip denilmektedir. Normal durumlarda rahim içerisinde polip oluşumu denildiği zaman kadınların aklına bu bölgedeki tek bir polip gelebilse de bazı zamanlarda birkaç tane polip de rahim içerisinde yer alabilmektedir.

polip

Rahim içerisinde polip oluşumu çoğu zaman hiçbir şikayete neden olmamaktadır. Ayrıca bu poliplerin normal bir muayene ile görülmesi de imkansızdır. Çünkü oluşan polipler rahmin çok içerisinde yer alır.

Dolayısıyla bu poliplerin görülebilmesi için çok daha ayrıntılı bir incelemenin yapılması gerekmektedir. Normalde bilinenlerin aksine polipler her zaman gebe kalamama ya da düşüğe neden olmaz. Bu durum, çok nadir durumlarda geçerli olan bir durumdur.

Polipler alındıktan sonra herhangi bir ihtimal ortada kalmasın diye bunlar incelemeye gönderilir. Ve yapılan incelemeler sonucunda bu parça polip ise ekstra bir incelemeye gerek kalmaz. Aksi bir durumda ise gerekli incelemeler yapılır ve gerekiyorsa en kısa zamanda tedaviye başlanır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir