Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Yararlı Mıdır?

Fazla kilo denildiği zaman geçmişte insanların akıllarına ilk olarak hızlı diyetler ya da zayıflattığı iddia edilen haplar geliyordu. İnsanlar büyük bir hevesle bu diyetleri yapmaya başlıyor, daha sonrasında vermiş olunan kilolar diyet bittikten sonra iki üç katı olacak şekilde geri alınıyor ve üstelik verilen şeyler kilodan çok kaslar oluyor.

Zayıflama hapları ise insan sağlığına ciddi oranda zarar veren, hatta ölümle sonuçlandırabilecek neticelere sahip olan haplardır. Bundan dolayı kilo vermek ya da formunu korumak isteyen insanlar, mümkün olan en doğal bitkileri ya da yiyecekleri kullanmaya özen gösteriyorlar. Ve yapılan araştırmalarda görülebileceği üzere insanların fazla kilolarını vermek için diyet listelerine eklemeleri gereken şeylerin başında yeşil çay geliyor.

Yorgunluk ve uykuyu bünyeden kaldıran yeşil çay, aynı zamanda doğal bir idrar sökücüdür. Bunun yanı sıra kan damarlarını güçlendiren bu çay yüksek kan şekerini düzeltmeye de yardımcı olmaktadır. Birçok farklı yiyecektekinden fazla antioksidan içeren yeşil çay yalnızca kilo vermeye yaramaz, aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirir. Ancak yeşil çayın bu etkilerinden faydalanmak için mutlaka aç karnına içilmesi gerekiyor. Çünkü bu sayede metabolizma hızlanmaya başlar ve vücut yağ yakar. Üstelik bu mucizevi bitki yaklaşık 5000 yıldır Asya ülkelerinde kullanılıyor ve insanlar bu sayede gerek sağlıklarını iyileştiriyor gerekse her daim formunu korumayı sağlıyor.

Yeşil Çay Nasıl İçilmeli?

Aç karnına içilecek olan yeşil çay, insanları bir taraftan tok tutarken diğer bir taraftan da vücudun çalışmasını sağlamaya başlar. Dolayısıyla gerek diyetisyenler gerekse uzman doktorlar insanlara günlük en fazla 5 fincan yeşil çay içmesini öneriyor. Ancak bu çay genellikle sabah aç karnına başta olmak üzere günün öğünlerini yemeden en az 15 dakika öncesinde içilmesi gerekiyor.

Çay demlenirken kesinlikle tek bir seferlik olacak şekilde demlemek büyük önem taşıyor. Böylece yeşil çay demlendiği zaman içerisinde yer alan faydalı maddeler demleme esnasında suya karışmayı başarıyor.

Ancak kısa bir süre içerisinde bu çay içilmezse ne yazık ki çayın etkisi azalıyor. Bundan dolayı çay en fazla 6 dakika dinlendirilmeli ve ılıkken sabah aç karnına içilmeli.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir