Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesi mevsim geçişlerinde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Metobolik, hormonal ve besinsel etkiler saç dökülmesi sebeplerinin başında geliyor.

saglikli-beslenme
Düzenli beslenmek gerekiyor
Saç sağlığı üzerindeki zararları her geçen gün artıran bir etken düzensiz beslenme alışkanlıkları. Dengesiz beslenme, saç dökülmesine neden olan en önemli faktörlerden biri olarak kabul ediliyor. Protein, çinko B12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliğinin giderilmesi sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için öncelikli sayılıyor. Saç sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu besinlerin yanı sıra, alkol ve sigara kullanımı da saçların ölmesine sebep oluyor. Özellikle sigara, saçlarda kırılmalara ve yağlanmaya neden oluyor.
Normal karşılanan saç dökülmesi miktarı ne kadardır?
Sağlıklı saçlar,  1 ayda yaklaşık 1 santimetre uzarlar. Yaş ilerlemesiyle birlikte, bazı kıl kökleri tahrip olduğu için saç miktarında azalma olabilir. Dökülen saç miktarı, bir günde en fazla 100 adet olmalıdır. Normal kabul edilen bu oran, saçı seyrelmesine neden olmaz. Çünkü, dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır.
sac-dokulmesi-nedir
Saç dökülmesi hangi durumlarda normalden fazladır?
Özellikle ameliyat, stres, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi ortaya çıkabilir. 39 dereceden fazla ateşli hastalıklardan sonra, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı ve benzeri hastalıklarda da saç dökülmesi artabilir. Çinko eksikliği, demir eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı kimyasal maddeler ve ilaçlar da saç dökülmesine sebep olur. Saç sağlığını doğrudan etkileyen diğer önemli faktörler ise alkol ve sigara tüketimidir.
doktor
Saç dökülmesine maruz kalanlar ne yapmalıdır?
Saç dökülmesine maruz kalanlar öncelikle hangi nedenle saçlarının döküldüğünü öğrenmek amacıyla bir cilt doktoruna başvurmalıdırlar. Yapılacak laboratuvar tetkikleri ve muayene, hatta kadınlarda böbrek üstü bezi ve yumurtalık, ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir